Strona głównaAktualnościGrecjaGrecy zmieniają tablice aut na bułgarskie

Grecy zmieniają tablice aut na bułgarskie

Grecy masowo zmieniają tablice rejestracyjne swoich aut na bułgarskie. W ten sposób mogą zaoszczędzić nawet kilka tysięcy euro rocznie. Powodem tego działania są niższe opłaty w sąsiednim kraju, obowiązujące za posiadanie samochodu. Problem stał się na tyle powszechny, że politycy zastanawiają się nad formami zwalczania tego procederu.

Wspomniana wymiana tablic jest szczególnie popularna na północy Grecji. Kostas Joanu, mieszkaniec Dramy powiedział Polskiemu Radiu, że w jego mieście, podobnie jak w całym rejonie coraz więcej mieszkańców jeździ na bułgarskich tablicach rejestracyjnych.

„Oszczędzą w ten sposób sporo pieniędzy, zwłaszcza, gdy samochód ma duży silnik” – tłumaczył Grek. Przykładowo opłata za dużego jeepa wynosi w Bułgarii 200 euro, a w Grecji opłata drogowa i podatek od luksusowego samochodu wynoszą 5 tysięcy euro. Do tego dochodzi ubezpieczenie, które również jest w Bułgarii o wiele tańsze.

Kostas Joanu podkreślił, że dzieje się to z powodu pogarszającej się sytuacji ekonomicznej w kraju. Dodaje, że zna przypadki rejestrowania w Bułgarii firm, które nie istnieją i następnie rejestrowania pojazdu.

Choć kara w Grecji za nielegalną jazdę na obcych rejestracjach wynosi nawet do 10 tysięcy euro, w praktyce kraj ten nie może sobie poradzić z nasilającym się problemem.

IAR/Beata Kukiel-Vraila, Ateny/nyg

polskie radio

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne