Strona głównaAktualnościGrecjaGranica grecko-bułgarska jest już otwarta. Polscy kierowcy uwięzieni w gigantycznym korku

Granica grecko-bułgarska jest już otwarta. Polscy kierowcy uwięzieni w gigantycznym korku

Grecko-bułgarskie przejście graniczne Kułata – Promchonas jest już przejezdne, jednak kolejki wciąż ciągną się przez kilka kilometrów.

Blokadę granicy kilka dni temu ogłosili greccy rolnicy. Protestują przeciwko zmianom w systemie emerytalnym i podatkowym, które zamierza wprowadzić rząd. Przejścia graniczne z Grecją zablokowali również kierowcy ciężarówek z Bułgarii, ponieważ greccy rolnicy nie wywiązali się z zapowiedzi przepuszczania samochodów przez kilka godzin dziennie.

Przez przejście graniczne Kułata – Promchonas wiedzie największa trasa środkowoeuropejskich przewozów do Grecji, Włoch i Turcji. Na przejściu oczekuje ok. 50-70 polskich ciężarówek.

Granica była zamknięta od poniedziałku, z tym że od poniedziałku do środy blokowali to greccy rolnicy. Natomiast od środy granicę blokowali bułgarscy przewoźnicy, którzy powiedzieli, że nie ustąpią, dopóki greccy rolnicy nie podpiszą oświadczenia, że skończą blokady na granicach i drogach krajowych.

Protest greckich rolnikow
Rolnicy w całej Grecji zapowiadają, że rozpoczną blokady od poniedziałku, jeśli rząd Aleksisa Tsiprasa nie spełni ich żądań, a dotyczą one głównie odszkodowań za straty, jakie ponieśli oni na skutek niedawnego ataku zimy. Mrozy i obfite opady śniegu zniszczyły uprawy wielu warzyw i owoców cytrusowych. Ogromne szkody odniośli też hodowcy zwierząt i pszczelarze

Źródło: TVN24 / TVP

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne