Strona głównaAktualnościGrecjaGreckie lotniska najpopularniejsze w Europie

Greckie lotniska najpopularniejsze w Europie

Greckie porty lotnicze były jedynymi w Europie, obok portów lotniczych w Luksemburgu, które w czerwcu w pełni odzyskały intensywność ruchu pasażerskiego sprzed pandemii koronawirusa, poinformował europejski organ handlu portami lotniczymi, ACI Europe, dodając, że porty lotnicze na całym kontynencie w pierwszej połowie 2022 roku obsłużyły o ponad 660 mln pasażerów więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Zgodnie z raportem ACI Europe o ruchu lotniczym za czerwiec, drugi kwartał i pierwsze półrocze ruch pasażerski w europejskiej sieci lotnisk wzrósł o 247% w pierwszym półroczu w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2021, napędzany głównie przez ruch międzynarodowy, który wzrósł o 381,2%.

Ruch krajowy wzrósł o 88,5%, skoncentrowany głównie w drugim kwartale (+245,9%) w wyniku mniejszej liczby ograniczeń podróży związanych z pandemią koronawirusa.

Tymczasem lotniska w Grecji odnotowały wzrost o 1,8% w stosunku do czerwca 2019 roku. Lotniska w Portugalii (-2,9%), Litwie (-7,5%) i Norwegii (-9,9%) zbliżyły się do pełnego stanu sprzed pandemii. Lotnisko na Santorini również przekroczyło poziom ruchu sprzed pandemii w 2019 roku o 72,5%, podobnie jak lotniska Mykonos (+12,9%) i Korfu (+12,8%).

Według danych Greckiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego (HCAA), greckie porty lotnicze w pierwszych sześciu miesiącach roku odzyskały 90,6% ruchu pasażerskiego w porównaniu do pierwszego półrocza 2019 roku, obsługując łącznie 207 289 lotów.

Tymczasem porty lotnicze UE odnotowały największy wzrost ruchu pasażerskiego w pierwszym półroczu o 348,9%, przy czym liczba pasażerów wzrosła do 635 milionów ze 140 milionów w zeszłym roku.

Największy wzrost w UE odnotowały lotniska w Irlandii (+1125%), Wielkiej Brytanii (+833%), Słowacji (+842,2%), na Węgrzech (+784,8%) i Danii (+611,8%).
Pozostałe lotniska w Europie również odnotowały umiarkowany wzrost ruchu pasażerskiego w pierwszym półroczu o 58,3%.

„Te liczby mówią same za siebie. Jeśli Covid-19 spowodował bezprecedensowe załamanie ruchu pasażerskiego na europejskich lotniskach, odbicie, którego doświadczyliśmy tej wiosny – szczególnie na rynku UE+ – jest równie niezwykłe” – powiedział Olivier Jankovec, dyrektor generalny ACI Europe.

W czerwcu ruch pasażerski na europejskich lotniskach nabrał tempa, zamykając miesiąc wzrostem o 17,4% w porównaniu z czerwcem 2019 roku. Rynek UE, gdzie odnotowano spadek o 16,6%, wyprzedził resztę Europy, która w czerwcu odczuła spadek o 21,7% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2019.

Według danych ACI Europe, ożywienie jest nadal napędzane przez zapotrzebowanie na wypoczynek i VFR (odwiedzanie znajomych i krewnych).

W tym samym miesiącu największe europejskie porty lotnicze, w tym Stambuł, Londyn-Heathrow, Paryż-CDG, Amsterdam-Schiphol, osiągnęły gorsze wyniki na mniejszych i regionalnych lotniskach (-6,6%) w porównaniu z 2019 rokiem, lecz nadal odnotowały wyjątkowy wzrost liczby lotów w porównaniu do roku poprzedniego.

Raport wskazuje, że wyniki dużych lotnisk przesiadkowych były rozbieżne, przy czym najbliżej pełnego powrotu do poziomu ruchu sprzed 2019 roku były Ateny (-6,8%), Lizbona (-6,6%) i Palma de Mallorca (-3,6%).

ACI Europe reprezentuje ponad 500 lotnisk w 55 krajach, a członkowie obsługują ponad 90% komercyjnego ruchu lotniczego w Europie.

opr. Natalia Zientek

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne