Strona głównaAktualnościGrecjaGrecki sportowiec paraolimpijski wspina się na Olimp

Grecki sportowiec paraolimpijski wspina się na Olimp

Grecki sportowiec paraolimpijski, który zajął szóste miejsce na Igrzyskach w Tokio w 2021 roku i który przed laty miał amputowaną nogę, stał się pierwszą osobą niepełnosprawną, która z powodzeniem wspięła się na Olimp w zeszłym tygodniu.

Nikos Papangelis, lat 23, musiał poddać się operacji i tym amputować nogę w wieku 14 lat.

Papangelis stał się pierwszą osobą niepełnosprawną, która zdobyła górę greckich bogów.

Zawodnik paraolimpijski mówi, że od dawna było to jego marzeniem, ale wahał się przed podjęciem wspinaczki, ponieważ wiedział, jak trudne to będzie. „Znalazłem odpowiednią grupę, przygotowaliśmy się i zrobiliśmy to. Nie używałem protezy nogi, używałem kul” – wyjaśnia.

Wraz z resztą swojej grupy Papangelis wspinał się przez pełne osiem godzin pierwszego dnia wyprawy i kolejne sześć godzin drugiego dnia. „To była zdecydowanie najtrudniejsza rzecz, jaką kiedykolwiek zrobiłem w moim życiu. Były chwile, kiedy naprawdę się bałem”– przyznaje.

Zawodnik paraolimpijski wziął udział w zeszłorocznych igrzyskach w Tokio, rywalizując w pościgu kolarskim i zajmując szóste miejsce. „Igrzyska paraolimpijskie były moim głównym celem, odkąd miałem amputowaną nogę. (…) Naprawdę chciałem konkurować z innymi i wystąpić z barwami mojego kraju”.

Papangelis miał zaledwie 12 lat, kiedy po raz pierwszy poczuł ostry ból w lewej nodze. „Przeprowadziliśmy szereg badań, które wykazały, że cierpię na kostniakomięsaka, formę raka” – wspomina sportowiec. Nastąpiły chemioterapie i różne operacje.

Guz został usunięty, a on wierzył, że pokonał chorobę. „Półtora roku później zostałem ponownie zdiagnozowany z bardziej agresywną postacią kostniakomięsaka, który nie dawał nam wiele miejsca na dodatkowe operacje” – wspomina paraolimpijski sportowiec.

Jego noga była w fatalnym stanie, a amputacja była jedynym rozwiązaniem, aby mógł dalej żyć normalnie. „Nie miałem innego wyjścia, jak być pozytywnym, czerpać siłę z moich rodziców i mojej rodziny” – mówi. „Dzięki temu byłem lepszym człowiekiem, twardszym, silniejszym. To sprawiło, że zobaczyłem życie w innym świetle”.

Zaczął jeździć na rowerze po amputacji w 2014 roku. W 2017 został członkiem greckiej narodowej drużyny kolarskiej w wyścigach szosowych i torowych. Brał udział w zawodach światowych i europejskich, a także w mistrzostwach świata.

Zajął szóste miejsce w mistrzostwach świata na torze 2019 w Holandii i ponownie na szóstym miejscu uplasował się w mistrzostwach świata na torze 2020 w Kanadzie. W 2017 roku zajął dziewiąte miejsce w mistrzostwach Los Angeles Paracycling, ustanawiając nowy rekord kraju w kategorii mężczyzn na dochodzenie na 3 km.

Potem zajął szóste miejsce na ostatnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio. Następnym celem Papangelisa jest wzięcie udziału w kolejnych Igrzyskach Paraolimpijskich w Paryżu w 2024 roku i zdobyć medal dla Grecji. Jego determinacja, wytrzymałość i ambicja są świadectwem jego charakteru.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne