Strona głównaAktualnościGrecjaGrecja zwiększa kary za nieprzestrzeganie przepisów podatkowych Airbnb

Grecja zwiększa kary za nieprzestrzeganie przepisów podatkowych Airbnb

Aby zaradzić uchylaniu się od płacenia podatków i utracie dochodów oraz zapewnić uczciwe warunki działania w sektorze zakwaterowania turystycznego, greckie Ministerstwo Finansów i Gospodarki ogłosiło, że od 2024 r. zaostrzy przepisy i zwiększy kary mające zastosowanie do operatorów wynajmu krótkoterminowego.

Kluczowe punkty obejmują:
– Właściciele wynajmujący jedną lub więcej nieruchomości, będą musieli pobrać dodatkową opłatę za nocleg w wysokości 1,5 euro dziennie, obowiązującą w przypadku wszystkich form zakwaterowania turystycznego (podatek pobytowy). Dochody z tej opłaty zostaną przekazane na specjalnie utworzony fundusz awaryjny na wypadek klęsk żywiołowych
– Gospodarze posiadający więcej niż trzy wymienione nieruchomości, będą zobowiązani do prowadzenia księgowości, płacenia podatku VAT i innych podatków.
– Najem krótkoterminowy oznacza dzierżawę lub podnajem na czas określony, krótszy niż 60 dni, nieruchomości zamieszczonej na platformie cyfrowej i pod warunkiem, że poza zakwaterowaniem i udostępnieniem pościeli nie są świadczone żadne inne usługi.
– Ministerstwo utworzyło nowy numer kodu działalności (KAD) związanej z wynajmem krótkoterminowym.
– Całe budynki wynajmujące apartamenty krótkoterminowo lub zespoły mieszkalne będą definiowane jako obiekty noclegowe turystyczne i tym samym będą musiały uzyskać koncesję.
– Osoby wynajmujące swoje nieruchomości, w celu krótkotrwałego zakwaterowania, ale nie uwzględnione w rejestrze, będą musiały zapłacić karę w wysokości 50 procent dochodu brutto z poprzedniego roku i co najmniej 5000 euro. W przypadku powtarzającego się naruszenia kara jest podwójna.
– Kary dla platform internetowych, w przypadku których stwierdzono naruszenie przepisów, obejmują 100 euro na klienta, za spóźnione przekazanie informacji; 300 euro na klienta, za nieprzedłożenie wymaganych informacji; 300 euro na klienta, za przesłanie niekompletnych lub niedokładnych informacji; 1000 euro na klienta, za niezastosowanie się do żądań organów podatkowych; 2500 euro na klienta, za brak współpracy podczas audytu; oraz 5000 euro, za każde naruszenie w przypadku niezastosowania się po audycie.

Kary za każdą inspekcję mogą sięgać nawet 500 000 euro.

Według niezależnego urzędu skarbowego Grecji (AADE), w jego rejestrze znajduje się obecnie 168 819 nieruchomości. AADE ogłosiło, że rozpocznie inspekcje jeszcze w tym miesiącu, a w grudniu przeprowadzi drugą rundę kontroli krzyżowych w celu oceny przestrzegania zasad.

W zeszłym tygodniu grecki premier Kyriakos Mitsotakis, ogłosił, że dochody z wynajmu krótkoterminowego gospodarzy posiadających więcej niż trzy nieruchomości, wymienione w wykazie będą opodatkowane od stycznia 2024 r., a podatek od pobytu (mający zastosowanie do wszystkich form zakwaterowania turystycznego) wzrośnie z obecnych 0,5 centów-4 euro do rosnącego 1-6 euro.

W tym tygodniu Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego, przyjęła zestaw przepisów ułatwiających publiczny dostęp do danych i przyznających platformom większą odpowiedzialność za wspieranie usuwania nielegalnych wpisów zgodnie z ustawą o usługach cyfrowych (DSA).

Operatorzy wynajmu krótkoterminowego Airbnb, Booking.com i VRBO podpisali zaktualizowaną umowę z greckimi organami podatkowymi.

We wrześniu rezerwacje na wynajem krótkoterminowy wzrosły o 31 procent, w porównaniu z tym samym miesiącem rok temu, a w październiku oczekiwano wzrostu o 30 procent.

Opr. Agnieszka Radomska

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne