Strona głównaAktualnościGrecjaE-spending skupia się na odzieży

E-spending skupia się na odzieży

Greccy konsumenci zamawiają w Internecie głównie odzież, obuwie, ale także gotową żywność – nawyk, który pomimo zakończenia środków ograniczających nałożonych w latach 2020-2021 z powodu Covid-19, znacznie się wzmocnił. Decydującą rolę odegrał w tym wzrost liczby sklepów internetowych, wzmocnienie e-marketów, a także poprawa świadczonych usług, od elastycznych metod płatności po terminowe dostawy do domu, pracy lub coraz bardziej popularnych inteligentnych szafek.

Według danych Eurostatu, 70,9% konsumentów w Grecji, którzy robili zakupy online w 2022 r., kupiło odzież lub akcesoria. Jest to ósmy najwyższy odsetek w Unii Europejskiej i powyżej średniej europejskiej, która w 2022 r. wyniosła 68,1%. Krajem, w którym konsumenci kupowali głównie odzież, obuwie i ogólne artykuły modowe, była Bułgaria (81,3% osób, które dokonały zakupów online).

Platformy do zamawiania jedzenia z kawiarni i restauracji (takie jak efood, Wolt i Box) lub indywidualne aplikacje opracowane przez same sieci restauracji zyskują coraz większą penetrację, ponieważ prawie 45% kupujących online zamówiło jedzenie online. Jest to siódmy najwyższy odsetek w UE, przy czym średnia europejska jest znacznie niższa i wynosi 30,4%.

Kosmetyki i produkty wellness są trzecią najpopularniejszą kategorią wśród greckich klientów sklepów internetowych. W 2022 r. 31,2% kupiło kosmetyki i produkty wellness w sklepach internetowych, co w dużej mierze wyjaśnia ciągły wzrost sprzedaży w e-aptekach. Według danych Grupy Convert, obroty aptek elektronicznych szacowane są na 271 mln euro w 2022 r. (z 241 mln euro w 2021 r.), podczas gdy w pierwszej połowie 2023 r. wyniosły 146 mln euro, co oznacza wzrost o 9% w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r.

Na poziomie UE odsetek kupujących w Internecie, którzy kupili kosmetyki i produkty wellness w sklepach internetowych, wyniósł 26,6% w 2022 roku.

Około 29% osób robiących zakupy online w Grecji kupuje bilety elektroniczne na podróże (lotnicze, promowe itp.). Przy analogicznym odsetku w UE wynoszącym 27,6%. Należy zauważyć, że najwyższy odsetek odnotowano w Irlandii (61,8%), co jest związane z pełną cyfryzacją tych usług.

Ida Gardocka

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne