Strona głównaAktualnościGrecjaGrecja zatwierdza nowe prawo dotyczące zwierząt domowych

Grecja zatwierdza nowe prawo dotyczące zwierząt domowych

Grecki parlament zatwierdził w ubiegłym tygodniu nową ustawę o posiadaniu zwierząt domowych, która według premiera Kyriakosa Mitsotakisa stworzy zasady, dzięki którym żadne zwierzę nie zostanie „porzucone ani wykorzystywane”.

„Grecja się zmienia i wreszcie przyjmuje nowoczesne ramy prawne dla ochrony zwierząt domowych” – napisał na Twitterze Mitsotakis przed głosowaniem w Parlamencie.

W kwietniu Mitsotakis adoptował bezpańskiego psa i od tego czasu walczy o porzucone zwierzęta.

„Wybrał nas, gdy dwa tygodnie temu odwiedziliśmy Stowarzyszenie Dobrostanu Zwierząt w Ilioupoli z okazji Międzynarodowego Dnia Bezdomnych Zwierząt. Otwórz ramiona i uratuj zbłąkanego!” – napisał wtedy w poście.

Mitsotakis poszedł za przykładem prezydent Grecji Kateriny Sakellaropoulou, która oficjalnie adoptowała bezpańskiego kociaka o imieniu Calypso z wyspy Karpathos, czyniąc go pierwszym bezpańskim kotem, jaki kiedykolwiek został adoptowany przez greckiego prezydenta podczas sprawowania urzędu.

Główne przepisy prawa o zwierzętach domowych w Grecji

Nowe prawo przewiduje, że znęcanie się nad zwierzętami domowymi będzie wiązać się z surowszymi grzywnami i obejmie teraz takie działania, jak porzucenie, strzelanie, celowe zranienie i zatrucie. Przepisy obejmują:

 • Rejestry osób skazanych za torturowanie zwierząt zostaną wprowadzone do bazy danych zarządzanej przez prokuraturę w Atenach i połączone z Rejestrem Zwierząt Domowych, aby w przyszłości winni nie mogli rejestrować się jako właściciele zwierząt domowych.
 • Tworzony jest również bank do analizy i przechowywania DNA zwierząt domowych, aby w przypadku porzucenia zwierzęcia można było łatwo zlokalizować właściciela i odpowiednio ukarać.
 • Wiodącą zmianą, jaką wnosi nowa ustawa, jest nowa cyfrowa książeczka zdrowia dla wszystkich zwierząt domowych, która będzie zawierać pełną historię medyczną i będzie dostępna zarówno dla właścicieli, jak i weterynarzy.
 • Zakaz sprzedaży kotów i psów w sklepach zoologicznych oraz kara za opublikowanie reklamy o kryciu, która będzie trzykrotnie większa, jeśli informacja nie będzie odwoływać się do unikalnego numeru mikrochipa zwierzęcia i nowej licencji na reprodukcję.
 • Sprzedaż zwierząt będzie dozwolona tylko przez zatwierdzonych hodowców i właścicieli. Opłaty za adopcję zwierząt domowych będą zabronione, z wyjątkiem kosztów transportu i leczenia.

Wprowadzono również nowe zasady hodowli

 • Właściciele otrzymają licencję na jeden miot na zwierzę, a potencjalni właściciele potomstwa będą musieli zostać oficjalnie zarejestrowani.
 • Kastracja stanie się obowiązkowa dla wszystkich właścicieli, z pewnymi wyjątkami medycznymi. Zatwierdzeni licencjonowani hodowcy zostaną ukarani grzywną w wysokości 2000 euro, jeśli jedno zwierzę dopuszczą więcej niż sześć razy.
 • Hodowcy amatorzy również będą podlegać kilku nowym restrykcyjnym przepisom.
 • Sterylizację należy przeprowadzić w ciągu sześciu miesięcy od nabycia zwierzęcia, jeśli zwierzę ma więcej niż rok. W przypadku nabycia zwierzęcia w wieku poniżej jednego roku sterylizacja odbywa się w ciągu pierwszych sześciu miesięcy po zakończeniu pierwszego roku. Termin ten może się różnić w zależności od rasy zwierzęcia i innych specyficznych cech.
 • Sterylizacja nie jest obowiązkowa w przypadku zwierząt, których próbka materiału genetycznego (DNA) została wysłana do Laboratorium Ochrony i Analizy Materiału Genetycznego Materiału Zwierzęcego.
 • W przypadku, gdy właściciel zwierzęcia nie wysterylizuje swojego zwierzaka lub nie prześle próbki DNA, zostanie nałożona kara w wysokości 1000 euro, a właściciel otrzyma trzymiesięczny okres na sterylizację lub przesłanie próbki materiału genetycznego zwierzęcia.
 • W przypadku, gdy ten termin minie również bez podjęcia działania, kara zostanie nałożona ponownie.

Ponadto zostanie wprowadzony nowy Krajowy Rejestr Zwierząt Domowych, w którym wszystkie zwierzęta, zarówno posiadające właścicieli, jak i bezdomne, będą musiały zostać zarejestrowane, w tym zwierzęta przeznaczone do adopcji. Stowarzyszenia zajmujące się dobrostanem zwierząt, weterynarze, hodowcy i schroniska dla zwierząt również będą musiały się zarejestrować.

Aby zachęcić właścicieli do lepszej opieki nad zwierzętami, ustawa wprowadza zachęty ze strony gmin, takie jak obniżenie podatków miejskich nawet o 10 proc.

tekst: Markos Mavridis

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne