Strona głównaAktualnościGrecjaGrecja zajmuje drugie miejsce na świecie z największą ilością plaż z Błękitną...

Grecja zajmuje drugie miejsce na świecie z największą ilością plaż z Błękitną Flagą

Grecja podobnie jak w ubiegłych latach zajęła drugie miejsce na liście krajów z największą liczbą miejsc wyróżnionych certyfikatem Błękitnej Flagi. Łącznie wyróżnione zostały tam 581 plaże, 15 marin oraz 6 statków turystycznych.

Pośród 53 krajów całego świata, właśnie Grecja zdobyła drugie miejsce w tym roku jeśli chodzi o niebieskie flagi, co zostało ogłoszone przez Greckie Towarzystwo Ochrony Przyrody (EEPF).

Pierwsze miejsce łącznych nagród w Grecji zajęła prefektura Chalkidiki, z 96 flagami, natomiast następnie znajduje się Attyka, Kreta oraz Rodos.

Międzynarodowa komisja nagrodziła łącznie 4.194 wybrzeży, 732 przystani oraz 116 statków turystycznych na całym świecie. Jeśli chodzi o Grecję to 14% nagrodzonych wybrzeży.

W tym roku Niebieskie Flagi, kończą 35 lat od kiedy są znane i stosowane, zarówno w Grecji jak i na całym świecie.

Jak oświadczył Nikos Petrou, przewodniczący Greckiego Towarzystwa Ochrony Przyrody (EEPF), „Znaczenie niebieskich flag jest coraz większe. Naszym celem jest zajęcie pierwszego miejsca, przewyższając Hiszpanię.’’

Dyrektor międzynarodowego programu, Johann Durand, w swoim powitaniu wyraził znaczenie Niebieskich Flag jako części strategii zwalczania skutków zmian klimatycznych oraz pogorszenia się stanu środowiska.

Ogłoszenie zwycięzców Niebieskich Flag odbyło się w dwóch etapach:

  • pierwsze miało miejsce wydarzenie o charakterze edukacyjnym na wyróżnionej plaży na Glyfadzie, z udziałem ponad 40 dzieci oraz wychowawców ze szkół okolicy.
  • druga faza, podczas której ogłoszono wyróżnione wybrzeża, przystanie oraz statki turystyczne, odbyła się po południu w Glyfada Gold Gardens, gdzie byli obecni przedstawiciele państwa oraz z dziedziny turystyki.

Program Niebieskie Flagi funkcjonuje od roku 1987, warunkiem wyróżnienia jest to aby wybrzeża i przystanie spełniały ważne wymagania. Łącznie jest to 33 kryteriów jeśli chodzi o wybrzeża (38 dla przystań, 51 dla statków), które dotyczą czystości, organizacji, dostępu do informacji, bezpieczeństwa, ochrony przyrody itd.

Lista wyróżnionych plaż Błękitną Flagą

Opr. Paolina Sokulska

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne