Strona głównaAktualnościGrecjaGrecja umieszcza 6 siedlisk górskich na liście z wysokim statusem ochrony

Grecja umieszcza 6 siedlisk górskich na liście z wysokim statusem ochrony

W wysiłkach na rzecz ochrony obszarów górskich przed niekontrolowanym rozwojem, w tym instalacją ogromnych farm wiatrowych, greckie ministerstwo środowiska ogłosiło we wtorek, że umieści sześć terenów górskich na obszarze kraju na liście o wysokim statusie ochronnym.

Zgodnie z decyzją, żadne projekty budowlane ani rozwojowe, w tym drogi, nie mogą być prowadzone na tych sześciu obszarach, nawet jeśli zostały już zatwierdzone lub rozpoczęte, powiedział minister środowiska Kostas Skrekas.

Celem jest ochrona flory i fauny kraju oraz siedlisk przyrodniczych, które mają znaczną wartość środowiskową i stanowią integralną część turystyki, powiedział Skrekas.

Nowe prawo, nazwane „Apatita Vouna” (Góry Nietknięte), dotyczy następujących gór: Lefka Ori (Kreta), Saos (Samotracja), Smolikas i Tymphi (Ioannina), Taygetus (Peloponez) i Hatzi (Trikala).

Decyzja, która jest pierwszym krokiem w kierunku ochrony ostatnich pozostałych dziewiczych siedlisk w kraju, hamuje licencjonowanie trzech projektów farm wiatrowych i elektrowni wodnych.

Grecja jest pierwszym krajem w Europie, który wystąpił z taką inicjatywą, powiedział rzecznik rządu Yiannis Economou. „Na sześciu naszych górach będzie zabronione budowanie nowych dróg i ingerencje zmieniające środowisko naturalne. Plan ten ma za zadanie przejęcie inicjatywy na rzecz ochrony środowiska”– dodał.

Oprócz zakazu budowy dróg lub innych projektów budowlanych, decyzja ministerstwa środowiska zezwala na oznakowanie, naprawę, konserwację i ulepszanie istniejących szlaków górskich i turystycznych bez użycia zmotoryzowanych środków dostępu i pod warunkiem, że operacje są realizowane z użyciem naturalnych materiałów.

Inne projekty wyłączone spod prawa to projekty budowane na potrzeby obronności państwa, prewencji realizowanej w sytuacjach kryzysowych (trzęsienia ziemi, powodzie, katastrofy, pożary) oraz rekultywacji lasów.

Ministerstwo środowiska analizuje podobną inicjatywę mającą na celu ochronę około 30 procent plaż w kraju, a 10 procent ma być pod pełną ochroną.

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis uznał za kluczowy priorytet zapewnienie Grecji realizacji ekologicznej agendy UE i przejścia na czystszą energię w nadchodzących latach.

Niszczycielskie pożary w zeszłym roku i skutki dla turystyki zmusiły rząd do przyspieszenia działań na froncie środowiskowym, które będą dotyczyć zmian klimatycznych, ochrony lasów i plaż oraz ostatnich dziewiczych obszarów kraju.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne