Strona głównaRozrywkaCzas wolnyCentrum Narciarskie Anilio Adventure Park – Metsovo

Centrum Narciarskie Anilio Adventure Park – Metsovo

Kolejnym wartym prezentacji i już trzynastym stokiem przedstawianym przez nas stokiem jest Anilio Adventure Park – Metsovo. Położony jest na szczycie Pindos. Park to specjalne miejsce spotkań dla osób, których pasją jest jazda na nartach, trekking, wspinaczka górska, jazda na rowerze, a także alternatywne sposoby wypoczynku i zabawy zimowe. Jest to niesamowicie malownicze miejsce. Część gór porastają lasy sosny czarnej i jodły, na których występuje również kilka gatunków roślin i różne rodzaje grzybów.

Dojazd do ośrodka narciarskiego Anilio jest bardzo łatwy dzięki autostradzie Egnatia Odos. Nawet przy trudnych warunkach pogodowych droga jest czysta, ponieważ pługi śnieżne działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gdy jest to konieczne. Ośrodek narciarski Anilio rozpoczął działalność w 2012 roku i jest najnowszym ośrodkiem narciarskim w Grecji. Zarządzająca ośrodkiem od 2017 roku firma „My Adventure – Event Organizer Pro” zmieniła nazwę ośrodka narciarskiego na Anilio Adventure Park, wprowadzając ideę kompletnego parku w naturalnym środowisku, pełnego życia i atrakcji dla dorosłych, dzieci, rodzin, gości kochających góry i aktywność górską przez cały rok. Dojazd do parku nie jest skomplikowany. Prowadzi do niego bezpośrednio droga Egnatia Odos. Droga jest utwardzona, a Gmina Metsowo z Regionem Epiru skutecznie współpracuje w kwestiach utrzymania ruchu i odśnieżania.

Mówiąc jednak o tym parku warto odnieść się do jednego członu nazwy a mianowicie Anilio. Anilio to górska wioska, zbudowana na wysokości 1060 m n.p.m. na zboczach Północnego Pindos, naprzeciw Metsowa. Oprócz języka greckiego nadal mówi się językiem wołoskim, który należy do grupy językowej bałkańskich języków romańskich, wywodzącej się z łaciny uprawianej po upadku Cesarstwa Rzymskiego.

Nazwa Anilio pochodzi z tłumaczenia wołoskiej nazwy miejscowości „Kiare”, co oznacza „miejsce bez słońca”. Jednak nazwa jest myląca, ponieważ opisywana wioska znajduje się w pięknym i słonecznym miejscu ze szczególnym widokiem i naturalnym pięknem. Dziś Anilio tętni życiem, liczy około 1000 mieszkańców, posiada małe i średnie przedsiębiorstwa, restauracje z lokalną kuchnią i infrastrukturą turystyczną. Duże znaczenie do rozwoju wioski odgrywa Stowarzyszenie Kulturalne Anilio. Stowarzyszenie powstało w 1980 roku i jego głównym celem jest ochrona obyczajów, promocja społeczności, organizowanie akcji społecznych i wolontariackich we współpracy z innymi stowarzyszeniami i organizacjami. Oficjalnym świętem wioski jest dzień Agia Paraskevi 26 lipca, podczas którego odbywa się lokalny festiwal i imprezy taneczne. Warto także wspomnieć, że naprzeciwko Anilio, w odległości 4,5 km znajduje się Metsowo, siedziba gminy Metsowo. Posiada ona niezwykły dorobek historyczny, handlowy, gospodarczy i kulturowy, dzięki swojemu położeniu geograficznemu.

Park oferuje wiele ciekawych atrakcji. Pierwsza z nich jest snowboard. Jest to bez wątpienia imponujący sport, z figurami akrobatycznymi, skokami w powietrzu, ruchami dłoni i stóp, obrotami. Wymaga jednak umiejętności i równowagi. Park Anilio jest bez wątpienia doskonałym miejscem, aby poszerzać swoje umiejętności i kompetencje w tym zakresie.

Warto wskazać, że ten sport rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych w latach sześćdziesiątych XX wieku i początkowo nosił nazwę „snurfer”, co jest połączeniem słów snow i surfer. W 1988 roku stał się sportem olimpijskim i po raz pierwszy pojawił się na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Nagano. Anilio Adventure Park posiada specjalny tor snowboardowy i zaprasza snowboardzistów do certyfikowanego Snowparku z szynami, przeszkodami i skoczniami. Tutaj snowboardziści czują swobodę ruchów, mogą wykonywać dowolne figury i skoki. Mają także zapewnione bezpieczeństwo w specjalnie zaprojektowanym Parku.

Inną propozycją dedykowana dla turystów w tym miejscu jest narciarstwo górskie. Jest to ekscytujący sport zimowy, który pozwala poruszać się po nieuformowanych nawierzchniach pokrytych śniegiem. Łączy w sobie ciszę i magię alpinizmu. Narciarstwo górskie daje wyjątkową wolność i niezależność. Ośrodek narciarski Anilio Adventure Park dysponuje stokiem narciarskim i odpowiednim wyposażeniem, co daje narciarzom zjazdowym możliwość kontaktu z tym ekscytującym sportem.

Kiedy myślimy o dzieciństwie bez wątpienia przychodzą nam do głowy sanki i zimowe szaleństwo na górkach. To ulubiona zimowa zabawa dzieci i dorosłych, ponieważ jest aktywnością do których nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności czy sprzętu. Sanie były głównym środkiem pokonywania długich dystansów na lodzie w Norwegii do Morza Beringa. Zaczęło się to około 1870 roku w St. Moritz w Szwajcarii, gdzie oryginalne sanie przystosowano do transportu pasażerskiego (sanki szkieletowe). W parku rozrywki Anilio znajduje się specjalnie zaprojektowany tor, otwarty codziennie do jazdy na sankach i zabaw na śniegu. Trasa jest bezpieczna, z łagodnym nachyleniem i dużą płaską powierzchnią. Warto tutaj zaznaczyć, ze nie komunikuje się ze stokami innych tras narciarskich.

Park posiada pięć tras narciarskich: czerwoną, siedem niebieskich, dwie zielone oraz i jeden tor do jazdy na snowboardzie. Wiosną i latem pobliski krajobraz zmienia się, las nabiera naturalnych barw z dominacją buku, sosny i jodły na powierzchni około 22 000 akrów. Imponujące zmiany przyrody, szczyty w połączeniu z oryginalnym pięknem krajobrazu zachęcaja turystów do odwiedzenia tego fascynującego miejsca.

Okolica jest także bardzo ciekawa i oferuje odwiedzającym różnorodne miejsca warte zobaczenia. Można do nich zaliczyć: Stanowisko archeologiczne Dodona, Stanowisko archeologiczne Vitsa, Świątynia Zeusa Areiosa w Rodotopi, Archiwum Historyczne Epiru, Kościół Agia Paraskevi, Klasztor Metamorfoseos Sotiros, Muzeum Archeologiczne Janiny, Muzeum Averoffa, Muzeum Bizantyjskie Janiny, Muzeum Folkloru Agapios Tolis, Muzeum Folkloru Centrum Kultury Kostas Lazaridis, Muzeum Sztuki Ludowej w Epirze „Kostas Frontzos” czy Muzeum Figur Woskowych.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne