Strona głównaAktualnościGrecjaGrecja i Macedonia Północna mogą być wielkimi sojusznikami

Grecja i Macedonia Północna mogą być wielkimi sojusznikami

Grecja może być największym sojusznikiem i przyjacielem Macedonii Północnej – powiedział w czwartek grecki minister spraw zagranicznych, Nikos Dendias, po spotkaniu z Bujarem Osmanim w Atenach. Dendias zauważył, że stabilność i dobrobyt Macedonii Północnej leżały również w interesie Grecji. Grecja przyjęła Macedonię Północną jako sojusznika w NATO i patroluje jej niebo. Podziękował również krajowi sąsiadującemu za dostosowanie się do wspólnego stanowiska UE w sprawie Turcji, mówiąc, że Grecja dostrzegła to i doceniła.

„Nie możemy pozwolić, aby w regionie [Bałkanów Zachodnich] powstała próżnia stabilności” – dodał Dendias – „Taką próżnię z łatwością mogą wypełnić inne, pozaeuropejskie siły, które sprzyjają rewizjonizmowi”. Minister spraw zagranicznych powiedział, że Grecja jest gotowa udzielić pomocy technicznej i wesprzeć wysiłki Bałkanów Zachodnich na rzecz przystąpienia do UE. Zauważył jednak, że „aby osiągnąć postęp, musimy mieć w pełni spójne i w dobrej wierze wdrażanie Porozumienia z Prespes”. „Dwa lata po wejściu w życie Umowy z Prespes, potwierdzamy, że podjęto bardzo duży wysiłek, aby ją wdrożyć. Ale oczywiście potrzebny jest większy postęp ”– powiedział.

Zauważył także, że wysiłki mające na celu konsekwentne wdrażanie stosowania uzgodnionych nazw i terminów przez wszystkie podmioty publiczne i prywatne, w tym strony internetowe, oraz wyeliminowanie problemów starożytnych symboli z przestrzeni publicznych ma duże znaczenie

Minister spraw zagranicznych Macedonii Północnej podziękował Grecji za wsparcie perspektyw przystąpienia jego kraju do UE i rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych. Minister spraw zagranicznych Macedonii Północnej jednoznacznie wskazał, że jest to podstawą długiej przyjaźni między tymi dwoma krajami. Dodał także, że Grecja i Macedonia Północna są „partnerami strategicznymi i zobowiązując się do wdrożenia porozumienia z Prespes, będą nadal rozwijać i wzmacniać tę strategiczną relację partnerską”.

Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne