11 luty po raz drugi obchodzony jest, jako Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Mimo że służy on naszemu bezpieczeństwu tylko jeden na pięciu Europejczyków uznaje, 112 jako numer alarmowy dostępne we wszystkich państwach członkowskich.
W dniu -Europejski Dzień 112, prezes Fundacji numeru alarmowego, Mike Amaroza powiedziała: „112 jest kluczem do bezpieczeństwa obywateli, każdy Europejczyk powinien znać ten numer oraz jak z niego korzystać w celu ułatwienia niesienia pomocy służbom ratunkowym”.
112 – to bezpłatny, wspólny dla całej Unii Europejskiej numer alarmowy, z którym można się połączyć zarówno z automatu telefonicznego, jak i z telefonu stacjonarnego oraz komórkowego. Służy on do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia.
Wybranie tego numeru z telefonu komórkowego nie wymaga odblokowania klawiatury, karty, SIM ani nawet zasięgu.
Choć ten numer wprowadzono już prawie dwadzieścia lat temu (w 1991 roku, zgodnie z unijną dyrektywą o usłudze powszechnej), wciąż wielu obywateli państw członkowskich nie wie o jego istnieniu. Dzień Numeru Alarmowego pozwala go reklamować i wyjaśniać zasady jego funkcjonowania.
Według danych Eurobarometru wydany czwartek 11 / 2, 94% Greków nie wiedzą o istnieniu określonego numeru, natomiast Polska w porównaniu z innymi krajami UE, ma bardzo dobrą znajomość numeru 112 – zapewnia MSWiA.
Zobacz również:
KE o tym, że nr 112 już działa w całej UE
European Commission: 112 – The European emergency number
Dzwoniąc pod numer 112 uzyskujemy połączenie z operatorem lokalnym, który albo sam przyjmie zgłoszenie, albo przekieruje je do pogotowia ratunkowego, policji lub straży pożarnej. Nie wszędzie, bowiem zastąpił on dotychczasowe krajowe numery alarmowe, tylko działa równolegle.
Państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do zapewnienia możliwości określenia lokalizacji osoby, która dzwoni po pomoc. Może się, bowiem zdarzyć, że w sytuacji zagrożenia nie jest ona w stanie podać swojego położenia.
Komisja Europejska chciałaby, żeby – obok wspólnej flagi i waluty – numer 112 stał się charakterystycznym symbolem Unii Europejskiej