Strona głównaAktualnościGrecjaDwa greckie miasta na liście "European Destination of Excellence” 2023

Dwa greckie miasta na liście „European Destination of Excellence” 2023

Europejskie destynacje ExcelleNce, w skrócie EDEN, to inicjatywa Komisji Europejskiej promująca modele zrównoważonego rozwoju turystyki praktyk zielonej transformacji w mniejszych miejscowościach w całej Europie.

Dwa greckie miasta – Grevena w zachodniej Macedonii w północnej Grecji oraz Trikala w północno-zachodniej Tesalii – znalazły się na krótkiej liście kandydatów do konkursu European Destination of Excellence (EDEN) 2023. Oprócz nich, nominację uzyskało miasto Kranj na Słowenii oraz Laranaka na Cyprze. Finaliści 2023 zostali wybrani spośród 20 destynacji ubiegających się o tytuł.

Aby ubiegać się o nagrodę EDEN 2023, Komisja poprosiła ośrodki turystyczne o wykazanie się najlepszymi praktykami w zakresie zrównoważonej turystyki i zielonej transformacji. W kolejnym etapie cztery destynacje z krótkiej listy będą miały okazję zaprezentować swoje kandydatury przed europejskim jury, które wybierze jednego zwycięzcę: European Destination of Excellence 2023.

Zwycięska destynacja zostanie nagrodzona w listopadzie 2022 roku. „Zwycięskie miejsce docelowe będzie pozycjonowane jako pionier zrównoważonego rozwoju turystyki, zaangażowany w realizację celów Europejskiego Zielonego Ładu i otrzyma eksperckie wsparcie w zakresie komunikacji i budowania marki na poziomie UE przez cały rok 2023”, zaznacza Komisja.

Według Komisji główną zasadą konkursu EDEN jest promowanie zrównoważonego rozwoju turystyki, który przynosi wartość gospodarce, planecie i ludziom. Inicjatywa obejmuje państwa UE i państwa spoza UE uczestniczące w programie COSME.

opr. Zofia Dalke

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne