Strona głównaAktualnościGrecjaDodatkowe 500-600 milionów euro ma zostać przeznaczone na odbudowę środkowej Grecji

Dodatkowe 500-600 milionów euro ma zostać przeznaczone na odbudowę środkowej Grecji

Według źródeł w Ministerstwie Finansów, rząd przeznaczył dodatkowy budżet w wysokości 500-600 milionów euro na pokrycie potrzeb związanych ze skutkami powodzi w środkowej Grecji.

Dokładna kwota zostanie określona, gdy władze będą miały jaśniejszy obraz zakresu szkód i tego, ile pieniędzy będzie potrzebnych w najbliższej przyszłości na wstępne roszczenia odszkodowawcze i naprawę szkód.

Będzie ona również kształtowana przez cel Grecji, jakim jest utrzymanie nadwyżki w budżecie pierwotnym na poziomie 0,7% produktu krajowego brutto w tym roku, zgodnie z ustaleniami programu stabilności z wierzycielami w kwietniu.

Utrzymanie celu, który wzrósł do 1% PKB, zanim huragan Daniel obniżył go do 0,7% , będzie również wspomagane przez niewykorzystane fundusze europejskie o wartości 250 mln euro z umowy o partnerstwie na lata 2014-2020, jak przedstawiła we wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

W odniesieniu do finansowania, jakiego Grecja może oczekiwać od Unii Europejskiej, aby pomóc w ogromnym wysiłku na rzecz ożywienia gospodarczego, który czeka po wtorkowych zapowiedziach von der Leyen po jej spotkaniu w Strasburgu z greckim premierem Kyrakosem Mitsotakisem, źródła rządowe wyjaśniły, że:

– kwota 250 milionów euro z umowy o partnerstwie na lata 2014-2020 będzie pochodzić z funduszy, które nie mogły zostać wykorzystane na inne cele i zostanie wypłacona do końca roku;

– Około 500 milionów euro będzie pochodzić z reorganizacji priorytetów Funduszu Odbudowy, tak aby uwzględnić projekty odbudowy infrastruktury w środkowej Grecji;

– A około 1,5 miliona euro zostanie pobrane z nowej umowy o partnerstwie na lata 2021-2027, która dopiero się rozpoczyna po redystrybucji zasobów.

W rzeczywistości zatem tylko 250 milionów euro można uznać za dodatkowe finansowanie z Unii Europejskiej, w tym sensie, że zostałyby one utracone, gdyby nie zostały skierowane na działania naprawcze. Pozostałe 2 miliardy euro są po prostu przekierowywane z innych celów.

Von der Leyen mówiła również o zdolności Grecji do uruchomienia rezerw funduszu Wspólnej Polityki Rolnej oraz z Funduszu Solidarności 2024, który może zapewnić do 400 milionów euro. Według źródła Ministerstwa Finansów, Grecja może pobrać co najmniej 100 milionów euro z tego źródła, co również będzie dodatkowym dofinansowaniem.

opr. Krzysztof Drobiński

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne