Strona głównaRozmaitościCiekawostkiCywilizacja minojska była przesiąknięta wojną

Cywilizacja minojska była przesiąknięta wojną

Społeczeństwo minojskie nie było pokojowe, jak głosi wiele dawnych opracowań. Elementy związane z wojną widoczne są prawie we wszystkich jego aspektach – twierdzi dr Barry Molloy, archeolog z University of Sheffield (Wlk. Brytania).

Mianem cywilizacji minojskiej określamy pierwszą prawdziwą cywilizację w Europie, która rozwinęła się na Krecie w III tysiącleciu p.n.e.

Odkrycie pięknych pałaców, których nie chroniły grube mury, a także brak licznych bezpośrednich śladów obecności wojowników spowodowały, że trochę ponad sto lat temu, gdy odsłaniano pierwsze zabytki cywilizacji minojskiej, uznano, że było to społeczeństwo pozbawione wojen, w którym w zasadzie nie było miejsca dla wojowników i przemocy.

Ta dość utopijna wizja zniknęła z czasem z naukowych opracowań, gdyż kolejne odkrycia wykazały, że była zdecydowanie przesadzona, ale nieustannie powraca w kulturze masowej i mniej naukowych opracowaniach.

Dr Molloy od pewnego czasu gromadził dowody świadczące o występowaniu przemocy i wojowników na minojskiej Krecie. Z czasem zauważył, że nie tylko nie można mówić o całkowicie pokojowym społeczeństwie, ale co więcej elementy związane z przemocą i wojną pojawiają się prawie wszędzie. Zazwyczaj jednak nie są aż tak oczywiste jak w przypadku wielu innych cywilizacji.

Zdaniem Molloya wojownicy tworzyli podstawę społecznych elit minojskiej Krety. Ich obecność jest widoczna w wielu dziełach sztuki. Skakanie przez byka, boks, zapasy, czy łowy, które w nich ukazano to wszystko są elementy codziennych zajęć wojownika zapewniającego sobie w ten sposób odpowiednią sprawność fizyczną.

Broń i kultura złożonej z wojowników elity widoczna jest w sanktuariach, w grobach, w tekstach i na pieczęciach. Zdaniem badacza wojna wpływała na rozmieszczenie osiedli, wykorzystanie terenu, technologię, gospodarkę, sieci handlowe, praktyki religijne, administrację i to ona kształtowała życie społeczeństwa uznanego niegdyś za pokojowe.

Wedle dawnych powierzchownych poglądów wojowniczość i zaawansowaną – jak na tamte czasy – broń przynieśli na Kretę dopiero Mykeńczycy, którzy mieli zająć wyspę w ostatnim okresie istnienia minojskiej cywilizacji.

– W rzeczywistości to właśnie na Krecie powinniśmy dopatrywać się początków broni, która zdominowała Europę aż do średniowiecza, a mianowicie mieczy, metalowych toporów bojowych, włóczni i prawdopodobnie również zbroi – przekonuje Molloy

Artykuł prezentujący dowody powszechnej obecności wojny w życiu Minojczyków brytyjski archeolog opublikował w The Annual of the British School at Athens

Wojciech Pastuszka

Źródło: www.archeowiesci.pl

 

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne