Według ekspertów, jeden na pięć przypadków Covid-19 zarejestrowanych w ostatnich tygodniach w Grecji był nawrotem infekcji.
Co ciekawe, do końca 2021 roku uważano to zjawisko za rzadkie. Jednak wraz z sukcesywnym występowaniem podwariantów Omicron i długim opóźnieniem w kwestii szczepienia większości populacji, reinfekcje stały się bardzo powszechne.
Według danych zebranych i przetworzonych przez naukowców z Krajowej Organizacji Zdrowia Publicznego (EODY), od 27 grudnia 2021 roku do końca lipca 2022 roku w Grecji zarejestrowano 280 865 reinfekcji. Zdecydowana większość z nich (98,3% lub 276 115 przypadków) była pierwszym nawrotem infekcji. W 1,7% przypadków (4706 przypadków) pacjenci mieli w tym okresie dwie reinfekcje, podczas gdy w 44 przypadkach wystąpiły trzy lub więcej reinfekcji.
Z 280 865 reinfekcji zarejestrowanych w tym siedmiomiesięcznym okresie 2022 roku prawie 110 000 wykryto w lipcu. A według danych EODY, 20% wszystkich zgłoszonych przypadków dotyczyło reinfekcji.
„W ostatnich tygodniach obserwujemy rosnący wskaźnik ponownych infekcji. Wynika to z trzech parametrów: po pierwsze, rozpowszechnił się podwariant BA.5. Ponadto czas, jaki upłynął od ostatniego szczepienia jest stosunkowo długi i dlatego odporność uległa osłabieniu u dużej części populacji. Wreszcie, duży procent populacji jest już zarażony, więc statystycznie zwiększa to wskaźnik reinfekcji” – powiedział Dimitris Paraskevis, wiceprezes EODY i profesor epidemiologii i medycyny prewencyjnej na Uniwersytecie w Atenach.
Nawet w przypadku reinfekcji szczepienie może mieć duże znaczenie. Według analizy danych EODY, 50,2% pierwszych przypadków infekcji zarejestrowanych od 27 grudnia 2021 roku do połowy czerwca 2022 roku dotyczyło osób nieszczepionych, a pozostały odsetek osób zaszczepionych.
opr. Natalia Zientek