Strona głównaAktualnościGrecjaCeny jedzenia w Grecji rosną

Ceny jedzenia w Grecji rosną

Wszystko przez galopującą inflację. Grecja odnotowała najwyższą miesięczną inflację w UE w tej kategorii, dokonując wyczynu prześcignięcia miesięcznej inflacji w Turcji, która jest znana w Europie z tego właśnie problemu.

Z ostatecznych danych Eurostatu dotyczących czerwcowego zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych w Unii Europejskiej wyłaniają się alarmujące dane dla Grecji: w ostatnim miesiącu w państwie greckim zanotowano najwyższy miesięczny przyrost cen żywności, który wyniósł 3,3% (okres maj-czerwiec). Wynik ten jest najwyższy nie tylko w samej strefie euro, ale w całej Unii Europejskiej.

Zgodnie z tym, co podaje Grecki Urząd Statystyczny, miesięczny przyrost cen wynosił 2,1 %, czyli trochę niższy niż ten podany przez Europejski Urząd Statystyczny, jednak nie mniej martwiący. Jest to drugi najwyższy wynik odnotowany po wybuchu wojny na Ukrainie (2,5% w marcu 2022 r.).

Warto zauważyć, że po kwietniu (który był wyjątkiem ze spadkiem indeksu o 0,1%), ceny wzrosły w czerwcu drugi miesiąc z rzędu.

Produkty takie jak sery i seropochodne, zwłaszcza produkowane z mleka koziego i owczego, czyli na przykład feta czy grawiera, teraz przez swoje ceny wydają się produktami niemal luksusowymi. Nawet w supermarketach osiągają ceny 13 (feta) i 15 (grawiera) euro za kilogram, czyli odpowiednio ok.58 zł i ok.67 zł. Ceny świeżego mleko pozostają tak samo wysokie. Arbuz, który w sezonie letnim jest jednym z najtańszych w tamtym regionie owoców w tym roku kosztuje 1 euro za kilogram (4,45 zł). Należy zauważyć, że cena mleka pozostaje na tym samym wysokim poziomie co w ubiegłym roku, pomimo faktu, że cena producenta spadła, nie osiągając oczywiście poziomu sprzed kryzysu ukraińskiego.

Dane instytutu badawczego ELGO-DIMITRA pokazują, że średnia cena mleka krowiego w kwietniu wynosiła około 0,52 euro/kg, w porównaniu do 0,57 euro/kg na początku roku i 0,60 euro/kg zeszłego lata. Średnia stawka producenta mleka owczego utrzymała się na poziomie 1,55 euro/kg, wykazując jedynie marginalny spadek z wysokiego poziomu 1,57 euro/kg. Na początku 2022 r. średnia cena producenta wynosiła 1,17 euro/kg.

Nawet cena hurtowa fety, takiej jak ta dostarczana przez piekarnie do ciast serowych, wzrosła do 8,5 euro/kg z 5 euro, podczas gdy nowe cenniki z podwyżkami pojawiają się od dostawców, na przykład wędlin (7% marży), drobiu i jaj.

opr. Magdalena Bonawenturska

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne