Strona głównaAktualnościGrecjaBurmistrz Aten wzywa do wprowadzenia przepisów dotyczących Airbnb w stolicy Grecji

Burmistrz Aten wzywa do wprowadzenia przepisów dotyczących Airbnb w stolicy Grecji

Burmistrz Aten Kostas Bakoyannis wzywa rząd do przekazania jurysdykcji i odpowiedzialności władzom miejskim w ramach ogólnego porozumienia z państwem, które utoruje drogę ramom prawnym chroniącym centrum miasta przed nadmierną turystyką i niezrównoważonym rozwojem.

Burmistrz Bakoyannis w wywiadzie dla greckiego dziennika Kathimerini, stwierdził, że najważniejsze w tej kwestii jest to, by Ateny nie przekroczyły swojej pojemności pod względem liczby przebywających w nich osób.

„W niektórych częściach miasta przekroczyliśmy limity pojemności, a w innych szukamy miejsc typu Airbnb” – zaznaczył Bakoyannis, wzywając rząd grecki do zawarcia porozumienia z władzami miasta i wspólnego sformułowania ram prawnych, które skupią się na każdej dzielnicy z osobna. Następnie dodał, że odpowiedzialność prawna i polityczna powinna zostać przekazana władzom miejskim, tak jak ma to miejsce w reszcie Europy.

Na początku tego roku miasta w Europie wezwały Komisję Europejską do podjęcia działań legislacyjnych, które ograniczą wynajem typu Airbnb i rozprawią się z nielegalną działalnością krótkoterminową, obawiając się, że post-pandemiczny boom w turystyce zagrozi zrównoważonemu funkcjonowaniu miast i przystępności cenowej mieszkań.

fot. MT

Jednocześnie HOTREC, reprezentujący europejski przemysł hotelarski, wezwał do stworzenia ogólnounijnych ram, które wprowadzą jasne i spójne obowiązki dla gospodarzy i platform wynajmu krótkoterminowego oraz umożliwią skuteczny nadzór nad działalnością w zakresie wynajmu krótkoterminowego przez władze lokalne i krajowe.

Bakoyannis stanowczo zaznacza, że „gmina i rząd  muszą się uzupełniać, aby zapewnić jakość i bezpieczeństwo życia obywateli”.

W tym kierunku, dodał burmistrz, rząd i gmina powinny wyraźnie wyznaczyć obowiązki i obszary jurysdykcji szczególnie teraz, gdy Ateny zyskują na popularności jako czołowy cel turystyczny.

„Ateny wróciły; inwestycje, turyści, usługi, projekty. Jest duża różnica w porównaniu z poprzednią dekadą. Równocześnie jednak lata obojętności i zaniedbań zbierają swoje żniwo. Znajdujemy się w punkcie krytycznym, ale mamy wielką szansę, aby naprawić sytuację” – powiedział.

opr. Zofia Dalke

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne