Strona głównaAktualnościGrecjaAteny zakazują używania stolików i krzeseł na ulicy Panepistimiou

Ateny zakazują używania stolików i krzeseł na ulicy Panepistimiou

Rada Miasta Aten ustaliła w poniedziałek, aby zakazać restauracjom umieszczania stolików i krzeseł wzdłuż centralnej ulicy Panepistimiou.

Na mocy tej decyzji gmina Aten nie będzie przyznawać przestrzeni publicznej na chodnikach przy ulicy Panepistimiou przedsiębiorstwom z branży gastronomicznej przez okres dwóch lat. W międzyczasie przyznane już licencje zostaną cofnięte.

Decyzja Rady Miasta Aten dotyczy przestrzeni publicznej przyznanej na bocznych ulicach wzdłuż ulicy Panepistimiou. Ma ona jednak zastosowanie do następujących obszarów publicznych: placów Agia Irini, Agiou Georgiou Karytsi, Agioi Theodoroi i Ieros Lochos, które są obecnie modernizowane. Również obejmuje ona chodniki przy ulicach Praxitelous, Lekka, Agia Irinis – Athenaidos – Perikleous – Karagiorgi Servias i Anthimou Gazi, oraz Evangelistria i Skouleniou, które obecnie są przeprojektowywane i przebudowywane.

„Walka o jakość i wolną przestrzeń publiczną jest codzienną bolączką w centrum miasta i w dzielnicach. Jest to nasz obowiązek wobec Ateńczyków, ale także wobec samego miasta. Pracujemy w porozumieniu z większością profesjonalistów, którzy szanują prawo, jednak jesteśmy tutaj, gdy trzeba wprowadzić środki”, powiedział burmistrz Aten Kostas Bakoyannis.

fot. gtp.gr

Wynosząca 3 miliony euro przebudowa ulicy Panepistimiou spotkała się z ostrą krytyką. Trwający projekt jest częścią ogólnego planu przebudowy miasta, który obejmuje modernizację parków i chodników oraz remont placów miejskich.

Władze miasta zdecydowały na początku tego roku o zaprzestanie wydawania pozwoleń na stoliki i krzesła na placach zlokalizowanych w ateńskim trójkącie handlowym.

„Ulica Panepistimiou została stworzona w celu zapewnienia wysokiej jakości przestrzeni publicznej mieszkańcom, a nie dostawcom usług gastronomicznych” – powiedział zastępca burmistrza Aten ds. straży miejskiej i obszarów publicznych, Vassilis Koromantzosopr.

opr. Krzysztof Drobiński

 

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne