Strona głównaAktualnościGrecjaAteny wśród 10 najczęściej opisywanych miast w literaturze w Europie

Ateny wśród 10 najczęściej opisywanych miast w literaturze w Europie

Według brytyjskiej firmy poligraficznej Aura Print, Ateny znalazły się wśród najpopularniejszych europejskich miast, o których pisano w literaturze.

Aby sporządzić tę listę, eksperci z firmy zbadali rozległą przestrzeń korpusu Google Books (repozytorium z 25 milionami książek), aby zidentyfikować skumulowane wzmianki o 31 znanych europejskich miastach w książkach z lat 1920-2019.

Ateny zajęły 8. miejsce na liście z łączną liczbą 15,1 miliona wzmianek w książkach, przy czym lata 60. były najpopularniejszą dekadą literackich nawiązań.

Od ‘‘Kolosa z Maroussi’’ z 1941 roku, który jest uważany za najlepsze dzieło Henry’ego Millera, po ‘‘Dwie twarze stycznia’’ Patricii Highsmith z 1964 roku oraz ‘‘Eurydice Street: A Place in Athens’’ Sofki Zinovieff, grecka stolica przekształciła się w miasto mitów i legend, które od dziesięcioleci zachwyca powieściopisarzy.

fot. Kadr z filmu /Canal+

Drugim greckim miastem na liście był Heraklion, zajmujący ostatnie miejsce na liście, dzięki pojawieniu się w bestsellerach, takich jak ‘‘Wyspa’’ Victorii Hislop czy też w dziełach Nikosa Kazantzakisa.

Pokonując wszystkich swoich europejskich odpowiedników, Londyn zajął pierwsze miejsce na liście, zdobywając koronę najpopularniejszego literackiego miasta w Europie. Londyn pojawił się na liście aż 286 675 501 razy, czyli prawie trzy razy więcej niż wszystkie inne uwzględnione miasta.

Tuż za Londynem uplasował się Paryż, z 95 290 475 literackimi wzmiankami. Rzym, Berlin oraz Moskwa zamykają pierwszą piątkę.

opr. Krzysztof Drobiński

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne