Strona głównaAktualnościGrecjaAteny na 50. miejscu wśród 180 najlepszych miast w Europie

Ateny na 50. miejscu wśród 180 najlepszych miast w Europie

Ateny są 50. najlepszym miastem w Europie, według corocznego raportu Europe’s Best Cities Report, przygotowanego przez firmę Resonance Consultancy, globalnego doradcę ds. brandingu miejsc.

Resonance, wiodący globalny doradca w dziedzinie turystyki, nieruchomości i rozwoju gospodarczego, wyróżnił europejskie miasta najlepiej przygotowane na nową, post-pandemiczną rzeczywistość miejską i gotowe na przyszłość w obliczu geopolitycznego i środowiskowego polikryzysu.

W raporcie na 2024 rok przeanalizowano ponad 180 europejskich miast (głównych miast obszarów metropolitalnych o populacji powyżej 500 tysięcy mieszkańców). Do wskazania Top 100, wykorzystano połączenie podstawowych statystyk oraz ocen jakościowych i rekomendacji zamieszczonych w kanałach cyfrowych, takich jak Tripadvisor, Google, Facebook i Instagram, przez mieszkańców i odwiedzających.

„Rankingi najlepszych miast według Resonance Consultancy są ustalane na podstawie analizy wyników każdego miasta pod kątem szerokiego zakresu czynników, które wykazały umiarkowany lub silny związek z przyciąganiem zatrudnienia, inwestycji i/lub odwiedzających” – wyjaśnia Chris Fair, prezes i dyrektor generalny Resonance Consultancy.
Ateny spadły o siedem miejsc

Chociaż Ateny spadły w tym roku na 50. miejsce w rankingu w porównaniu do 43. miejsca, które zajmowały w 2023 roku, w raporcie zauważono, że „jako 2500-letnia kolebka zachodniej cywilizacji, Ateny rozumieją elastyczność”, podkreślając, że starożytna stolica „jest zajęta” nadrabianiem straconego czasu „ambitną rozbudową miasta”.

Grecka stolica została pochwalona za „nowe linie metra łączące uduchowione dzielnice”, w których odbywają się imprezy, koncerty i warsztaty.

Co więcej, Ateny zajęły 11. miejsce pod względem oferty na świeżym powietrzu, w tym restauracji i rozrywki, 20. miejsce pod względem miejsc i zabytków oraz 18. miejsce pod względem muzeów.

Ponadto raport wskazuje na czterokilometrową Wielką Promenadę, która umożliwia odwiedzającym spacer od podnóża Akropolu do najważniejszych stanowisk archeologicznych w mieście. W raporcie wyróżniono również Ateńskie Muzeum Olimpijskie w Maroussi, a także Galerię Narodową w Atenach.

10 najlepszych miast w Europie na rok 2024

Drugi rok z rzędu Londyn króluje wśród wszystkich europejskich miast. Pomimo pandemii COVID-19, załamania gospodarczego, Brexitu i wojny w Europie, miasto jest popularne wśród studentów, inwestorów zagranicznych i turystów.

Paryż drugi rok z rzędu znalazł się na drugiej pozycji, a ze względu na Letnie Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w 2024 roku, tego lata miasto znajdzie się w centrum zainteresowania.

Na trzecim miejscu znalazł się Berlin, który awansował z siódmego miejsca w zeszłym roku. Stolica Niemiec zajmuje wysokie pozycje w kategoriach związanych z kulturą, w tym festiwalami, koncertami i życiem nocnym.

W pierwszej dziesiątce znalazły się również Rzym (4. miejsce), a za nim kolejno Madryt, Praga, Barcelona, Amsterdam, Stambuł i Mediolan.

Jako wiodący globalny doradca w zakresie brandingu, marketingu i kształtowania przestrzeni dla miejsc i miast na całym świecie, Resonance prowadzi szeroko zakrojone badania nad rozwojem miast, kluczowymi trendami napędzającymi ich wzrost i czynnikami, które kształtują nasze postrzeganie ośrodków miejskich jako atrakcyjnych miejsc do życia, odwiedzania i inwestowania.

opr. Milena Sarna

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne