Strona głównaAktualnościGrecjaAteny i Saloniki otrzymają do wiosny nowe autobusy elektryczne

Ateny i Saloniki otrzymają do wiosny nowe autobusy elektryczne

W sumie 250 nowych autobusów elektrycznych wyjedzie na ulice Aten i Saloników wiosną przyszłego roku, po sfinalizowaniu w tym tygodniu umowy koncesyjnej przez greckie Ministerstwo Transportu.

Minister transportu Christos Staikouras i Jack Li, dyrektor generalny na Europę chińskiego producenta pojazdów Yutong Bus, podpisali umowę, która przewiduje dostawę 250 autobusów elektrycznych do końca kwietnia.

Porozumienie jest częścią planów ministerstwa dotyczących odnowienia floty autobusowej w Atenach i Salonikach, ogłoszonych przez Staikourasa na początku tego roku.

Powiedział on, że celem jest promowanie zrównoważonej mobilności miejskiej, efektywności energetycznej i minimalizowanie wpływu floty na środowisko. Jednocześnie mieszkańcy miast będą mieli dostęp do niedrogiego transportu i lepszej jakości usług.

fot. Ministerstwo Transportu

Budżet projektu wynosi 110 825 000 euro plus VAT, a wykonawca gwarantuje konserwację, naprawę uszkodzeń i eksploatację autobusów.

250 autobusów elektrycznych to pierwsze z łącznej liczby 1300, które są w przygotowaniu. W lipcu Staikouras poinformował, że zbliża się kolejny przetarg na dodatkowe 400 autobusów i przygotowywana jest druga faza zamówień na dodatkowe 650 autobusów.

Odnowa taboru autobusowego w Atenach i Salonikach to jeden z 10 priorytetów ogłoszonych przez Staikouras, które w znaczący sposób przyczynią się do ogólnej poprawy doświadczeń lokalnych i turystycznych. Inne priorytety obejmują ukończenie budowy metra w Salonikach, które będzie obsługiwać dziennie ponad 300 000 osób dojeżdżających do pracy, modernizację głównych dróg krajowych, linię 4 metra w Atenach oraz modernizację systemu kolejowego ze szczególnym naciskiem na bezpieczeństwo.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne