Strona głównaAktualnościGrecjaAkropol po raz pierwszy całkowicie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami

Akropol po raz pierwszy całkowicie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami

Na wzgórzu Akropolu trwają prace remontowe nawierzchni ścieżek, które będą łatwo dostępne dla osób na wózkach inwalidzkich, osób starszych i innych osób mających problemy z poruszaniem się. Tym samym umożliwią im podziwianie zabytków z bliska.

Według Greckiego Ministerstwa Kultury i Sportu w oświadczeniu czytamy, że „Poprawa warunków zwiedzania zabytków na Akropolu jest priorytetem Ministerstwa. Dzięki modernizacji usług świadczonych na Akropolu „Święta Skała” staje się – po raz pierwszy – całkowicie dostępna nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami, ale także dla obywateli z problemami ruchowymi lub innymi problemami zdrowotnymi”.

Nowa nawierzchnia zapewnia gładką, stalą i antypoślizgową powierzchnie, całkowicie bezpieczną dla zwiedzających. Istniejący materiał został zatwierdzony przez Komitet Ochrony Zabytków Akropolu pod przewodnictwem Manolissa Korrea i Centralną Radę Archeologiczną. Jak wyjaśnia minister kultury, Lina Mendoni w oświadczeniu „Jest to beton architektoniczny, którego zawartość cementu wynosi zaledwie 12%. Przede wszystkim potrzebny jest trwały materiał, aby ułatwić poruszanie się wózków inwalidzkich. Po drugie, ponieważ nadal trwają prace konserwatorskie na Akropolu i wiele tonowych maszyn porusza się po „Świętej Skale”, aby przenosić ładunki.”

„Po raz pierwszy droga Panathinaion, która zaczyna się od Propyleje i dochodzi do świątyni Rzymu i Augusta wyróżnia się na całej swojej szerokości. W ten sposób obecny zwiedzający będzie mógł doświadczyć wielkości Partenonu i innych zabytków, tak jak postrzegał to starożytny Ateńczyk” – czytamy dalej w oświadczeniu.

Użycie mniej trwałego materiału wymagałoby częstej konserwacji, co jako proces obciążyło by pomnik. Interwencja zastosowana przy budowie tras jest całkowicie odwracalna. Pomiędzy nowym materiałem a podłożem (skałą) umieszczana jest specjalna folia. Nacięcia w stawach zasadniczo umożliwiają całkowite lub częściowe usunięcie nawierzchni. Ścieżki zostaną oddane do użytku publicznego 3 grudnia 2020 r., wraz z nowym, bezpiecznym i najnowocześniejszym wyciągiem (windą).

Projekt jest finansowany przez Fundację Onassis, która również przekazała ulepszone oświetlenie Akropolu.

Źródło: culture.gov.gr

mm

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne