Morze Egejskie ze swoimi krystalicznymi wodami, idyllicznymi wyspami i bogatym dziedzictwem historycznym, od dawna przyciąga tych, którzy szukają kawałka raju. Wyobraź sobie teraz, że wyruszasz w niezwykłą podróż, która łączy w sobie luksus, przygodę i zapierające dech w piersiach piękno – podróż znaną jako „Aegean 600”. Ta morska odyseja zaprasza entuzjastów żeglarstwa do odkrywania cudów Morza Egejskiego, odkrywania jego tajemnic i tworzenia wspomnień na całe życie.
„Aegean 600” nosi nazwę Morza Egejskiego. Morza, które wychwalał Homer. Morza, na którym każda mila dostarcza innych emocji. Na tym morzu wszyscy uczestnicy tego wydarzenia organizowanego przez Hellenic Offshore Racing Club będą żeglować 9-15 lipca 2023 roku. Ekscytujący wyścig na pierwotnym morzu z 600 milami żeglugi non-stop.
„Aegean 600”, prestiżowy i ekscytujący wyścig jachtów, ugruntował swoją pozycję jako ekscytujący test umiejętności i wytrzymałości w świecie żeglarstwa wyczynowego. Rozgrywający się na wspaniałym tle Morza Egejskiego, ten wymagający wyścig urzeka zarówno uczestników, jak i widzów, ukazując piękno Morza Śródziemnego, jednocześnie popychając żeglarzy do granic ich możliwości.
Aegean 600 to jedyna w swoim rodzaju przygoda żeglarska, która obejmuje starannie wyselekcjonowaną trasę o długości około 600 mil morskich, prezentującą to, co najlepsze w archipelagu Morza Egejskiego. Z punktem początkowym w Atenach w Grecji, wyścig ten zawiera w sobie esencję śródziemnomorskiego uroku, oferując mieszankę starożytnej historii, uroczych nadmorskich miasteczek i zapierających dech w piersiach krajobrazów.
Start odbywa się w południe (14.00) w niedzielę 9 lipca z sanktuarium Homera, przed kolumnami świątyni Posejdona w Sunio, a zgodnie z życzeniem mitycznego boga morza łodzie płyną do Milos, domu Wenus z Milos. Otoczeni bielą Cyklad, docierają do malowniczej Kaldery Santorini, gdzie biel domów miesza się z wulkaniczną skałą, tworząc niepowtarzalne kontrasty i obrazy. Kontynuują podróż w kierunku najbardziej wysuniętej na południe wyspy Morza Egejskiego, Kassos, i pozostawiając po lewej stronie Karpathos, do-cierają do Pałacu Wielkiego Mistrza Rycerzy na Rodos. Kurs kontynuowany jest w kierunku malowniczego Kos i Kalymnos, wyspy nurków gąbkowych, podczas gdy po drodze spotykają, oprócz delfinów, piękne małe wyspy, każda z własną historią.
Flota żegluje obok pełnych kolorów wysp Pharmakonisi i Agathonisi, a następnie płynie do Ikario Pelagos, morza, które oferuje silne emocje żeglarskie. Żeglarze poznają Patmos, wyspę Świętego Jana i Jaskinię Apokalipsy, a następnie kierują się na kosmopolityczne Mykonos i Delos, miejsce narodzin Apolla. Ostatnimi wyspami na trasie są Giaros i Kea. Powoli zawodnicy zbliżają się do Świątyni Posejdona, która będzie oznaczać koniec żeglarskiej przygody i wyścigu.
Żeglarze biorący udział w regatach „Aegean 600” muszą zmierzyć się z różnymi trudnymi warunkami, wymagającymi od nich wykazania się doświadczeniem w nawigacji, podejmo-waniu decyzji taktycznych i żeglarstwie. Wyścig łączy w sobie mieszankę przejść na otwartej wodzie, trudnych manewrów przybrzeżnych i taktycznych punktów decyzyjnych, co czyni go prawdziwym sprawdzianem umiejętności i strategii. Zawodnicy muszą dokładnie analizować wzorce wiatru, prądy i cechy geograficzne, aby zoptymalizować swój kurs i uzyskać przewagę nad konkurencją.
W tym roku regaty „Aegean 600” odbędą się 7 – 15 lipca 2023 r i wystartuje w nich 45 jachtów z ponad 600 żeglarzami z 17 krajów w tym także z Polski. Załoga jachtu „I Love Poland”, która weźmie udział w regatach „Aegean 600”, pojawi się w Atenach na początku lipca. Jest to oddany zespół profesjonalistów, którzy są nie tylko wykwalifikowani w żeglarstwie i nawigacji, ale także głęboko związani ze swoimi polskimi korzeniami. Dowodzona przez kapitana Grzegorza Baranowskiego, doświadczonego żeglarza z wieloletnim doświadczeniem, załoga uosabia ciepło, gościnność i miłość do swojego kraju.
Jacht „I Love Poland” to luksusowa jednostka, która łączy w sobie elegancję, komfort i odrobinę narodowej dumy. Jest to największy projekt promujący Polskę za granicą. Jest własnością grupy pasjonatów polskiego jachtingu i pełni rolę pływającego ambasadora, prezentując światu piękno i morskie dziedzictwo Polski.
„I Love Poland” zrodził się z inicjatywy Polskiej Fundacji Narodowej i zakładał udział polskiego jachtu w najważniejszych i najbardziej prestiżowych regatach na świecie oraz szkolenie młodego pokolenia polskich regatowych żeglarzy oceanicznych, z wykorzystaniem nowoczesnego jachtu, świetnego zespołu i najlepszych rozwiązań technicznych. W tym celu Polska Fundacja Narodowa sfinansowała zakup supernowoczesnego jachtu jednokadłubowego trzeciej generacji Volvo Open 70 o długości 21,5 i szerokości 5,35 oraz 34. metrowym maszcie.
Pierwszym testem dla jachtu i jego załogi był udział w 39. regatach St. Maarten Heineken Regatta na Karaibach w marcu 2019 roku. I Love Poland zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, wygrał wszystkie cztery wyścigi, łącznie z najbardziej prestiżową kategorią najszybszego opłynięcia wyspy St. Maarten.
Z kolei w lutym 2020 roku „I Love Poland” wziął udział w klasycznych regatach RORC Caribbean 600 Salida de Antigua entre Anguilla y Guadalupe, gdzie załoga jachtu I Love Poland zdobyła 2. miejsce w klasyfikacji jachtów jednokadłubowych oraz 5. miejsce w klasie IRC Zero.
Kolejne 40. Heineken Regatta Saint Marteen, w których uczestniczył jacht I Love Poland, odbyły się w marcu 2020 roku. Załoga zdobyła trzy pierwsze miejsca, dwa drugie miejsca i jedno trzecie miejsce na sześć startów.
Podczas gdy jacht „I Love Poland” jest zaciekle konkurencyjny na torze regatowym, łączy w sobie również radość z żeglowania i przyjaźń dzieloną z innymi zawodnikami. Obecność jachtu „I Love Poland” w wydarzeniach regatowych inspiruje nowe pokolenie polskich żeglarzy, zachęcając ich do realizowania swoich marzeń i osiągania nowych szczytów w sporcie. Poświęcenie, umiejętności i duma narodowa wykazywane przez załogę służą jako źródło inspiracji, rozpalając pasję do żeglarstwa i zaszczepiając poczucie przynależności i tożsamości wśród młodych polskich żeglarzy.