Strona głównaAktualnościGrecjaZłoty program wizowy ewoluuje

Złoty program wizowy ewoluuje

Zwiększa się liczba wydawanych nowych zezwoleń na pobyt w ramach programu Golden Visa, gdyż według najnowszych danych Ministerstwa Polityki Migracyjnej od początku tego roku do końca roku wydano 747 nowych zezwoleń pięcioletnich.

Jednak tylko w ubiegłym miesiącu wydano 193 z tych zezwoleń, po zaledwie 554 wydanych w pierwszych trzech kwartałach tego roku. Zatem program przyznawania dokumentów pobytowych inwestorom nieruchomości znów zaczyna nabierać tempa.

W sumie w ubiegłym roku Grecja wydała 938 zezwoleń na pobyt w celu nabycia przez obywateli spoza Unii nieruchomości o wartości co najmniej 250 000 euro. W tym roku oczekuje się, że liczba ta będzie nieco wyższa.

Oczywiście nie zbliża się to do wyników z lat przed pandemią. Utrzymują się trudności w podróżach lotniczych ze względu na pandemiczne ograniczenia, zwłaszcza w odniesieniu do podróży do i z Chin, które są głównym źródłem zainteresowania złotymi wizami.

W ubiegłym roku liczba wydanych zezwoleń spadła o 73,4% w porównaniu z 2019 r., rekordowym rokiem dla programu Golden Visa, w którym wydano 3535 zezwoleń. Liczba ta odpowiada wpływowi około 1 miliarda euro do Grecji

Liczba ta została również odzwierciedlona w danych Banku Grecji, ponieważ napływ kapitału z zagranicy na nabycie nieruchomości w Grecji wyniósł 1,45 mld euro w 2019 r., po czym zmniejszył się do 875 mln euro w 2020 r.

Od początku istnienia programu zachęt Grecja przyznała inwestorom 9322 zezwolenia na pobyt i łącznie 27 944 zezwoleń, wliczając w to również członków ich rodzin. Całkowite inwestycje na greckim rynku nieruchomości w ramach tego programu szacuje się na 2,33 mld EUR, chociaż łączna kwota zainwestowana w zakup greckich aktywów nieruchomości przez obcokrajowców jest postrzegana jako znacznie wyższa, prawdopodobnie ponad 3 mld euro.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne