Strona głównaPoradnikObywatel - dokumentyZaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego

Zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego

Zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego jest dokumentem wymaganym w przypadku zamiaru zawarcia związku małżeńskiego w Grecji (kościelnego lub cywilnego).

feedbackPolski Urząd Stanu Cywilnego, właściwy ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania danej osoby w Polsce lub
Konsul – o ile dana osoba wyjechała na stałe z Polski przed ukończeniem 16 roku życia lub nigdy w Polsce nie mieszkała.

Do uzyskania takiego zaświadczenia konieczne jest:

  • przedłożenie dokumentu tożsamości
  • przedłożenie odpisu aktu urodzenia
  • złożenie zapewnienia o braku okoliczności wyłączających zawarcie związku małżeńskiego (stosowny druk jest dostępny w Konsulacie)
  • złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia (stosowny druk jest dostępny w Konsulacie)

Wskazane jest zgłoszenie się do Konsulatu wraz z przyszłym małżonkiem. We wniosku o wydanie zaświadczenie wpisuje się dane przyszłego małżonka ( imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, imiona rodziców, nazwisko panieńskie matki, zawód, miejsce pracy, miejsce zamieszkania). W przypadku cudzoziemców ma to znaczenie, głównie z uwagi na konieczność prawidłowej pisowni, która musi być zgodna z brzmieniem danych osobowych w dokumentach cudzoziemca.

Zaświadczenie jest ważne przez okres trzech miesięcy, licząc od daty jego wystawienia przez polski USC. W okresie ważności zaświadczenia musi być zawarty związek małżeński.

O ile wnioskodawca pozostawał uprzednio w związku małżeńskim, dołączyć należy dodatkowo wystawiony przez polski USC akt małżeństwa z adnotacją o rozwodzie względnie odpis orzeczenia sądu polskiego o rozwodzie.

Jeżeli poprzedni związek zawarty i rozwiązany został w państwie innym niż Polska, dołączyć trzeba polską transkrypcję aktu małżeństwa (umiejscowienie aktu zagranicznego w polskim USC) oraz orzeczenie sądu polskiego o uznaniu wyroku rozwodowego.

Wnioskodawca, który wyjechał z Polski na stałe przed ukończeniem 16 roku życia przedstawić powinien dodatkowo dokumenty potwierdzające cały okres pobytu za granicą (wizy w paszporcie, dowody zameldowania, ew. zaświadczenie z policji ds. cudzoziemców).

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne