Strona głównaAktualnościGrecjaWzrosła liczba Turków kupujących mieszkania w Grecji

Wzrosła liczba Turków kupujących mieszkania w Grecji

Coraz więcej Turków kupuje mieszkania w Atenach. Liczba chętnych na zakup nieruchomości, znacznie zwiększyła się od września w związku z nieudanym zamachem stanu w Turcji.

Na zakup mieszkania w Atenach i okolicach decydują się przeważnie zamożniejsi Turcy, którzy mogą sobie pozwolić na wydanie w tym celu nawet pół miliona euro. Zazwyczaj szukają lokali w pobliżu Akropolu lub w południowych rejonach Attyki i z widokiem na morze. Nie brakuje też chętnych na tańsze nieruchomości, ale większość nabywców interesują te powyżej 250 tysięcy euro, bo zapewnia im to pozwolenie na pięcioletni pobyt w Grecji. Jeśli cena za mieszkanie jest niższa, dokupują do tego mały sklep lub inny lokal.

Pracownicy agencji nieruchomości twierdzą, że większość ich klientów z Turcji martwi się o przyszłość kraju i szuka mieszkania jako drugiej rezydencji czy awaryjnego schronienia, a nie jako inwestycji. Zazwyczaj są wykształceni, w wieku od 50 do 60 lat, pracują w dużych firmach w Stambule albo uprawiają wolny zawód. Nie brakuje wśród nich Kurdów i członków innych mniejszości narodowych. Część Turków traktuje też Grecję jako bramę do Europy i z tego powodu decyduje się na zakup nieruchomości w tym kraju.

IAR/Beata Kukiel-Vraila/Ateny

polskie radio

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne