Strona głównaAktualnościGrecjaWybory zmieniły scenę polityczną Grecji

Wybory zmieniły scenę polityczną Grecji

Greccy wyborcy ukarali wczoraj  dotkliwie dwie największe partie polityczne konserwatywną Nową Demokrację i socjalistyczny, PASOK- partie, które dominowały na greckiej scenie politycznej przez prawie cztery dekady- dając wyraz swemu oburzeniu wszystkim, co dzieje się od lat w ich kraju. Po zakończeniu procesu wyborczego według danych Singular Logic wybory wygrała konserwatywna Nowa Demokracja, zdobywając jednak zaledwie 18,87 %. głosów.
wybory_grecj2Największą sensacją jest jednak zdobycie drugiego miejsca przez koalicję partii skrajnie lewicowych SYRIZA z 16,76 %.

Wielkie straty poniósł socjalistyczny PASOK, zdobywając zaledwie 13,19 %.. głosów. W 2009 roku partia ta wygrała wybory z wynikiem 43,92 %.

Po przeliczeniu z prawie wszystkich lokali wyborczych (zawierający 99,36%  głosów) według Singular Logic do Parlamentu wchodzi siedem partii politycznych:

Nowa Demokracja:  18,87 % i 108 miejsc w parlamencie.
Koalicja Radykalnej Lewicy: 16,76 % 52 miejsc w parlamencie
PASOK: 13,19%i 41 miejsc w parlamencie
Niezależni Grecy: 10,60 % i 33 miejsca w parlamencie.
Komunistyczna Partia Grecji: 8,47 % i 26 miejsc w parlamencie.
Złoty Jutrzenka: 6,97 %i 21 miejsc w parlamencie.
Demokratyczna Lewica: 6,10 % i 19 miejsc w parlamencie.

Poza parlamentem znalazły się partie:
LAOS (2,89 %), Ekolodzy Zieloni (2,93 %)
Sojusz Demokratyczny (2,90 %)

Żadna partia nie zdobyła dość głosów, by samodzielnie utworzyć rząd. Grecki prezydent Karolos Papulias już dziś powierzy szefowi zwycięskiej Nowej Demokracji Antonisowi Samarasowi misję stworzenia koalicji. Jeśli jednak przywódcy ND nie powiedzie się to w najbliższych ciągu trzech dni, to zgodnie z greckim prawem podobne zadanie kolejno dostaną szefowie partii z drugim oraz z trzecim wynikiem wyborczym.

Gdyby żadnej z tych partii nie udało się utworzyć koalicji, Grecję czekają nowe wybory.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne