Strona głównaRozmaitościZdrowie & UrodaWszystko o grypie jelitowej - objawy i leczenie

Wszystko o grypie jelitowej – objawy i leczenie

Chorują na nią i dzieci, i dorośli, ale najgroźniejsza jest dla niemowląt, które bardzo szybko mogą się odwodnić.

Przyczyna grypy jelitowej
Powodują ją rotawirusy, które przenoszą się drogą pokarmową, poprzez kontakt z kałem, zanieczyszczonymi przedmiotami i przez brudne ręce. Mogą rozprzestrzeniać się także drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt z chorą osobą. Chory może zarażać innych nawet przez dwa tygodnie (także wówczas, gdy sam nie ma już objawów choroby).

Objawy grypy jelitowej
Grypa jelitowa na ogół zaczyna się bardzo gwałtownie. Jej objawy to:
– Wymioty. Mogą bardzo intensywne, dziecko wymiotuje kilka razy w ciągu doby.
– Biegunka. Wodnista i trudna do zahamowania, towarzyszy jej ból brzucha.
– Gorączka. Może być niewielka, ale może także dochodzić do 40°C. Często towarzyszy jej katar i ból gardła.

Leczenie grypy jelitowej
Przede wszystkim wezwij pediatrę. Grypy jelitowej nie powinno się leczyć na własną rękę, zwłaszcza w przypadku niemowląt. Niezależnie od wieku dziecka, wezwij lekarza jeśli biegunka i wymioty nasilają się, w kupie widać śluz albo krew, malec ma objawy odwodnienia (znajdziesz je w ramce na drugiej stronie). Może się zdarzyć, że chory będzie musiał trafić do szpital. Nie protestuj: kroplówki uzupełnią płyny i zapobiegną komplikacjom związanym z odwodnieniem.

Jeśli smyk zostanie w domu prawdopodobnie lekarz zaleci:
– Preparaty nawadniające. Np. Gastrolit, ORS 200, Saltoral, Floridral. Uzupełnienie płynów i elektrolitów jest teraz najważniejsze. Podawaj je po łyżeczce – lekarze nazywają to doustną kroplówką. Malec może protestować, bo są niesmaczne, jednak naprawdę dużo dają i często pomagają uniknąć szpitala.
– Probiotyki. Np. Trilac, Lakcid, Lacidofil, Dicoflor.
– Leki obniżające gorączkę. W czasie biegunki lepiej podawać je doustnie (a nie w czopku) – łyżeczką z niewielką ilością płynu.

Co jeszcze możesz zrobić?
– Dbaj o higienę. Jeżeli maluszek korzysta z pieluch, zmieniaj je, jak tylko zostaną zabrudzone. Dokładnie myj pupę dziecka, zabezpieczaj skórę przed odparzeniem. Wyjątkowo starannie myj ręce!
– Pilnuj, by dziecko piło. Napoje (niegazowana woda mineralna, herbatka koperkowa albo miętowa) powinny być chłodne. Podawaj tak jak płyny nawadniające: po łyżeczce (dziecko od razu zwymiotuje większą ilość). Jeśli karmisz piersią, rób to nadal, jednak podawaj również dodatkowe płyny, które pozwolą uchronić maluszka przed groźnym odwodnieniem.
– Nie zmuszaj do jedzenia. Jeśli malec jest w stanie coś zjeść, podaj mu rozgotowany ryż (a jeszcze lepiej kleik ryżowy) i gotowaną, przetartą marchewkę. Pomocny może być także kleik marchwiowo-ryżowy ORS 200. Nie podawaj dziecku chleba (gluten może dodatkowo podrażnić jelita) ani mleka (poza mlekiem z piersi).
– Ułóż do snu w bezpiecznej pozycji. Maluch powinien spać na boku, by nie zadławić się wymiocinami, jeśli zwymiotuje w nocy.

Powikłania grypy jelitowej
Najgroźniejsze powikłanie to odwodnienie. Jeśli nie jest leczone, może spowodować zaburzenia elektrolitowe, drgawki, zaburzenia pracy serca, a nawet zapaść.

Odporność
Niestety, zachorowanie na grypę jelitową nie gwarantuje, że już na zawsze mamy ją z głowy. Dobra wiadomość: kolejne infekcje mają na ogół łagodniejszy przebieg.

Szczepienia przeciw rotawirusom
Przeciwko rotawirusom można się zaszczepić. Szczepienie nie jest obowiązkowe (a więc trzeba za nie zapłacić), ale Ministerstwo Zdrowia zaleca je wszystkim niemowlętom od szóstego do 24. tygodnia życia. Warto zaszczepić jak najmłodsze dziecko. Eksperci rekomendują podanie pierwszej dawki do 12. tygodnia życia. Ostatnia dawka, w zależności od rodzaju szczepionki powinna zostać podana do 24. lub 26. tygodnia, czyli do szóstego miesiąca życia. Odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami powinny wynosić co najmniej cztery tygodnie.n

Odwodnienie jest groźne
Im młodsze dziecko, tym szybciej może dojść u niego do odwodnienia i tym groźniejsze mogą być jego skutki. Jeśli np. ważący pięć kilogramów maluch dwa razy zwymiotuje i zrobi trzy wodniste kupy, może stracić nawet 10 procent masy ciała! To stan zagrażający życiu. Nie można do niego dopuścić. Nie wolno także czekać, aż pojawią się niepokojące objawy, np. śluzówki staną się suche, a skóra mało elastyczna. Trzeba działać – to znaczy podawać wodę i płyny nawadniające.

Objawy odwodnienia u dziecka
Bądź uważna, by zareagować już przy najmniejszych:
NIEWIELKIE. Brak wyraźnych objawów. Można próbować opanować je w domu.
UMIARKOWANE. Niepokój, pragnienie (nie zawsze), brak łez, suche usta i język. Potrzebna jest konsultacja lekarza.
CIĘŻKIE. Apatia, osłabienie, zaburzenia świadomości, sucha, nieelastyczna skóra, malec nie siusia. Dziecko musi być leczone w szpitalu – to stan zagrożenia życia.

www.dziecko.niania.pl

 

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne