W niedzielę 6 marca br. wstęp do muzeów, stanowisk archeologicznych w całym kraju będzie odbywał się bezpłatnie zgodnie z rozporządzeniem (FEK II 1945 z 2012), które zostało opublikowane i uległo nowelizacji w dzienniku ustaw.
Dotyczy to ostatniej… pierwszej niedzieli miesiąca z cyklu darmowych wejść do muzeów od listopada do marca dla szerszego grona zwiedzających. Dzień ten zbiega się trochę pechowo z dniem pamięci o Melinie Merkury (6 marca), w którym i tak wstęp byłby wolny ale cóż… Niech i tak będzie.
Kolejne dni, w których będzie obowiązywał wstęp wolny to 18.04 (Międzynarodowy Dzień Zabytków), 18 maja (Międzynarodowy Dzień Muzeów) oraz 5 czerwca (Światowy Dzień Środowiska).
Do bezpłatnego wejścia tak czy inaczej uprawnieni są:
- Dzieci i młodzież do 18 roku życia, za okazaniem dowodu tożsamości bądź paszportu w celu ustalenia wiarygodnego dowodu ich wieku,
- Studenci AEI, TEI, Szkół Wojskowych oraz studenci z krajów członkowskich UE oraz Szkół kształcących przewodników po okazaniu PASO bądź innego dokumentu poświadczającego studia.
- Pracownicy Ministerstwa Kultury i Sportu, Funduszu Placówek Archeologicznych za okazaniem dokumentów potwierdzających służbę w danym organie państwowym.
- Posiadacze specjalnej karty członkowskiej Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM) i Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS) wraz z potwierdzeniem.
- Dyplomowani przewodnicy wraz z pozwoleniem wykonywania zawodu.
- Nauczyciele towarzyszący grupom zwiedzającym ze szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych i wojskowych.
- Członkowie Firm oraz Towarzystwa przyjaciół muzeów i stanowisk archeologicznych z potwierdzeniem członkowstwa.
- Służby mundurowe Departamentu ds. Zabytków Wydziału Bezpieczeństwa.
- Oficjalni goście Służb Publicznych za potwierdzeniem Departamentu ds. Zabytków Wydziału Bezpieczeństwa.
- Posiadacze karty bezpłatnego wejścia.
- Osoby niepełnosprawne (67% i więcej) wraz z osobą towarzyszącą, za ukazaniem dokumentu poświadczającego niepełnosprawność wydanego przez
- Służbę Zdrowia bądź przez innym organ państwowy z uwzględnieniem grupy inwalidztwa.
- Rodzice z rodzin wielodzietnych, w przypadku gdy dzieci są w wieku 23-25 lat i są po dobytej służbie wojskowej bądź studiują bez ograniczenie wiekowego lub niezależnie od wieku w przypadku niepełnosprawności , za okazaniem odpowiednio wydanych poświadczeń w sprawie rodzin wielodzietnych bądź dokumentu wydanego przez Starostwo Powiatowe o sytuacji rodzinnej. Również rodzice posiadający trójkę dzieci w przypadku gdy dzieci są w wieku 18-24 jeśli studiują bądź niezależnie od wieku w przypadku niepełnosprawności, za okazaniem poświadczenia o sytuacji rodzinnej wydanego przez Starostwo Powiatowe.
- Samotnie wychowujący opiekunowie/rodzice osób niepełnoletnich za okazaniem poświadczenia o sytuacji rodzinnej wydanego przez Starostwo Powiatowe.
- W przypadku rozwodu, tylko opiekun/rodzic sprawujące opiekę na małoletnim.
- Posiadacze karty bezrobotnego oraz
- Posiadacze karty solidarności.
Opracowała: Karolina Swat