Strona głównaAktualnościGrecjaWizyta prezydenta Grecji w Polsce

Wizyta prezydenta Grecji w Polsce

W poniedziałek, 8 lipca br. Bronisław Komorowski powitał w Pałacu Prezydenckim prezydenta Grecji Karolosa Papouliasa. Na dziedzińcu Pałacu odbyło się oficjalne powitanie w obecności Kompanii honorowej Wojska Polskiego.

To pierwsza wizyta przywódcy Grecji w Polsce od 1996 roku, natomiast ostatnia wizyta prezydenta Polski w Grecji miała miejsce w 1998 roku.

Prezydent Grecji przyleciał do Warszawy już w niedzielę, oficjalną wizytę rozpoczyna jednak dopiero dziś. Spotka się z prezydentem, z premierem Donaldem Tuskiem oraz marszałkami Sejmu i Senatu Ewą Kopacz i Bogdanem Borusewiczem.

W spotkaniu Bronisław Komorowski i Karolos Popoulias będą rozmawiać między innymi o prezydencji Grecji w Unii Europejskiej, która rozpocznie się w styczniu 2014 roku. Ważnymi tematami mają być też: współpraca w dziedzinie obronności szczególnie w kontekście grudniowego posiedzenia Rady Europejskiej, które będzie dotyczyć polityki bezpieczeństwa i obrony oraz wymiana doświadczeń dotyczących programów prywatyzacyjnych.

Podczas spotkania prezydenci podpiszą również umowy międzyrządowe o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji, nauki, sportu, młodzieży i środków masowego przekazu. Obaj prezydenci wezmą udział w polsko-greckim forum gospodarczym, na którym omawiany ma być temat potencjalnych prywatyzacji w obu krajach; zaprezentowane będą możliwości współpracy w sektorze odpadami. Forum ma być okazją do nawiązania bezpośrednich kontaktów pomiędzy przedsiębiorcami z obu państw.

Wieczorem prezydent Komorowski wyda oficjalny obiad na cześć prezydenta Grecji.

We wtorek prezydent Papoulias odwiedzi Kraków i Oświęcim. Zwiedzi były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. W stolicy Małopolski spotka się z wojewodą Jerzym Millerem, a także odwiedzi krakowski Rynek Główny, Bazylikę Mariacką i Sukiennice.

W przyszłym roku, 1 marca 2014 r. przypadać będzie 95. rocznica nawiązania polsko-greckich stosunków dyplomatycznych.

 Źródło: www.prezydent.pl

 

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne