Strona głównaAktualnościGrecja„Wielki spacer po Atenach” projekt, który niepodważalnie przekształci historyczne centrum stolicy Grecji

„Wielki spacer po Atenach” projekt, który niepodważalnie przekształci historyczne centrum stolicy Grecji

Gmina Ateny dała zielone światło dla realizacji planu restrukturyzacji miejskiego centrum Aten, którego efektem ma być stworzenie długich deptaków w centrum stolicy Grecji. Projekt „Wielki spacer po Atenach”, jest jednym z największych inicjatyw miejskich, jakie kiedykolwiek odbyły się w mieście.

„Chcemy więcej przestrzeni publicznej, abyśmy mogli zachować dystans społeczny, a także dawać pierwszeństwo pieszym, rowerzystom i nowym środkom transportu, a także chronić zdrowie publiczne i środowisko naturalne, nie dopuszczając do ponownego zalania dróg samochodami” – oświadczył burmistrz Aten, Kostas Bakoyannis podczas poniedziałkowego spotkania rady miasta, podkreślając, że obywatele mają głęboką potrzebę życia w przyjaznym ludziom mieście.

Inicjatywa rozpocznie się pilotażowo pod koniec czerwca, a przepisy ruchu drogowego zostaną wprowadzone w życie natychmiast (w najbliższym tygodniu) „ponownie” polecając ateńskie centrum mieszkańcom i odwiedzającym miasto.

Wprowadzone zmiany wdrążone zostaną na podstawie szczegółowych opracowań ruchu ulicznego przez Narodowy Uniwersytet Techniczny w Atenach.

Projekt jest kompleksowym planem rewitalizacji i zjednoczenia historycznego centrum. „Wielki spacer po Atenach” będzie atrakcją turystyczną wraz z trasami po deptakach, które po raz pierwszy zjednoczą historyczne dzielnice Aten (w tym Akropol, Starożytną Agorę oraz dzielnice Plaka i Monastiraki), jego światowej klasy archeologiczne skarby i przywrócą miasto do użytku mieszkańców i gości, zmieniając ich codzienność na lepsze.

Projekt – o łącznej powierzchni deptaków 6,8 km – rozpoczynanie się natychmiast, a większość jego realizacji zakończy się do 2022 r. Przedsięwzięcie będzie widoczne i otwarte dla mieszkańców od pierwszego dnia, w którym rozpocznie się jego realizacja.

„To projekt na żywo, w którym każdy może wziąć udział. Każda interwencja będzie żywym rdzeniem konsultacji” – podkreślił burmistrz Aten. „Razem będziemy go oceniać i wspólnie realizować” – dodał

Pilotażowa realizacja projektu będzie początkowo przeprowadzana z delikatnymi konfiguracjami dróg poprzez oznakowanie i kolorowanie dróg, a także instalację roślin i urządzeń miejskich, takich jak donice, ławki, kosze. W drugim etapie rozpocznie się realizacja stałych projektów. Historyczne obszary Plaki i trójkąta handlowego, ale także ulice Herodou Attikou, Mitropoleos, Ermou i Athinas zostaną przekształcone w strefy wolne od samochodów.

W kolejnym etapie zostanie utworzone połączenie deptakiem Kerameikos z Akademią Platona, aby uwzględnić w spacerze konkretne, unikalne stanowiska archeologiczne.

„Wielki spacer po Atenach zmieni nie tylko wygląd centrum miasta, ale także nasze codzienne życie. Ważne jest, aby kochać to miasto, a nie tylko żyć w nim ”- powiedział burmistrz Kostas Bakoyannis.

Celem jest włączenie historycznego centrum Aten w końcową fazę projektu, tworząc najpiękniejsze trasy krajobrazów miejskich w Europie.

Miasto jest modernizowane poprzez zdobycie nowej tożsamości, która łączy przeszłość z teraźniejszością i przyszłością. Turystom łatwiej będzie zwiedzać zabytki i poruszać się po mieście.

Jednocześnie jakość życia mieszkańców i pracowników znacznie się poprawi.

Ponadto odnowiona sieć oświetlenia elektrycznego zapewni oprócz estetycznej modernizacji okolicy większe bezpieczeństwo mieszkańcom i odwiedzającym Ateny.

Tym samym projekt zapewni nowe możliwości uprawiania sportu, jazdy na rowerze i spacerów dla mieszkańców, rodzin, pracowników i właścicieli zwierząt domowych.

Burmistrz miasta stwierdził, że jest to „projekt wizjonerski, który ponownie wprowadzi nas do Aten”.

MM
Źródło: athenscity.gr

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne