Strona głównaAktualnościGrecjaWielki pożar w pobliżu Aten

Wielki pożar w pobliżu Aten

We wtorek na północ od Aten miał miejsce pożar, który rozprzestrzeniał się przez górzysty las sosnowy, poważnie uszkadzając wiele domów i paląc samochody. Dokonał znacznych zniszczeń zanim został powstrzymany przez intensywne działania gaśnicze, poinformowali urzędnicy.

Pożar skłonił władze do ewakuacji domów wokół obszaru Stamata, 30 kilometrów na północny wschód od stolicy, podczas gdy płomienie generowały dym nad Ateny, ograniczając widoczność w niektórych częściach miasta.

Osiem zrzucających wodę samolotów i 12 śmigłowców było używanych we wtorek do walki z pożarem, dołączyło do nich ponad 300 strażaków.

„To był trudny i niebezpieczny pożar” – powiedział szef ochrony ludności Nikos Hardalias.

„Ekipy strażackie musiały działać między obszarami zamieszkałymi i między domami” – dodał. 

We wtorek do akcji użyto wydzierżawionego rosyjskiego samolotu gaśniczego Be-200ES, a także dwóch helikopterów armii greckiej wyposażonych w piejmniki z wodą.

Mieszkańcy w okolicy otrzymywali alerty telefoniczne i wzywano ich do zamykania drzwi i okien, aby uniknąć narażenia na dym i zapobiec wpadaniu niebezpiecznych iskier do domów.

Władze stwierdziły, że przyczyna pożaru nie była od razu jasna, dodając, że badane są lokalne raporty o podpaleniu. Cztery osoby zostały zatrzymane na przesłuchanie, powiedział minister porządku publicznego Michalis Chrisochoidis, nie podając dalszych szczegółów.

Pożary w pobliżu miast są często powodowane przez podpalenia mające na celu wykarczowanie gruntów leśnych z nielegalnej zabudowy.

Śmiertelne pożary w Atenach trzy lata temu zabiły ponad 100 osób i ponad 1000 domów zostało zniszczonych lub poważnie uszkodzonych.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne