Strona głównaAktualnościWywiadyWiceprezes NAT Aleksander Wierzba: „Nasza oferta pozwala odkryć prawdziwe piękno Grecji, z...

Wiceprezes NAT Aleksander Wierzba: „Nasza oferta pozwala odkryć prawdziwe piękno Grecji, z dala od tłumów i hałasu”

Nadwiślańska Agencja Turystyczna to firma z prawie 30-letnim stażem. Obecnie zarządza kilkunastoma hotelami i ośrodkami wypoczynkowymi w całej Polsce, a grono jej stałych klientów liczy prawie pół miliona osób. W wywiadzie z Aleksandrem Wierzbą, wiceprezesem NAT, rozmawiamy między innymi o zmianach w branży turystycznej, preferencjach wyjazdowych turystów i ofercie wypoczynkowej na terenie Grecji!

W tym roku zanotowano spadek rezerwacji wypoczynku w okresie wiosennym. Czy zastanawiał się Pan, w jaki sposób można zachęcić turystów/rodaków do odwiedzania resortów w tym czasie? Z czego bierze się wzrostowa tendencja do wyjazdów krótkoterminowych?
Spadek rezerwacji wypoczynku w okresie wiosennym może być spowodowany wieloma czynnikami, takimi jak niepewność pogodowa czy koncentracja turystów na długich weekendach lub świętach. Obłożenie poza sezonem zawsze jest słabsze, niż w miesiącach wakacyjnych. Jednak analizując wskaźniki frekwencji w hotelach już mogę powiedzieć, że jest lepsze niż w roku ubiegłym.

Aby zachęcić turystów do odwiedzania naszych obiektów w okresach przed i po sezonie wprowadzamy specjalne promocje, pakiety czy też wydarzenia sezonowe, które zwiększają atrakcyjność oferty. Oferty wyjazdów są też tańsze.

Wzrostowa tendencja do wyjazdów krótkoterminowych to bardzo mocno zauważalny trend rynkowy. Żyjemy szybciej, prowadzimy intensywny tryb życia, pracujemy w trybie zdalnym lub mamy elastyczne godziny pracy, co pozwala na spontaniczne i krótkie wyjazdy. Wyjazdy krótkoterminowe są też często bardziej dostępne cenowo dla wielu osób niż długie wakacje, dzięki czemu są popularniejszą opcją. Wiele osób wybiera krótsze, ale częstsze przerwy, które pozwalają na regenerację sił bez konieczności długotrwałej przerwy w pracy.

Wśród klientów obserwujemy także zmiany w formie wypoczynku. Coraz częściej Polacy planują długi urlop poza granicami kraju, a na wypoczynek w Polsce rezerwuje sobie ktrótsze pobyty.

Jak na przestrzeni lat zmieniała się branża hotelarska? Z czym trzeba się mierzyć będąc na tak ważnym stanowisku?
Branża hotelarska bardzo dynamicznie się zmienia dostosowując się do ewoluujących potrzeb klientów i technologii. Rezerwacje online, aplikacje mobilne czy automatyzacja procesów, znacznie usprawniło funkcjonowanie hoteli i obsługę klientów. Coraz większy nacisk kładzie się na dostosowanie usług do indywidualnych potrzeb i preferencji klientów oraz zrozumienia ich oczekiwań. Media społecznościowe i marketing cyfrowy stały się kluczowe dla promowania hoteli i przyciągania klientów i systematycznie zastępuje media tradycyjne.

Konkurencja w branży hotelarskiej staje się coraz bardziej intensywna, a klienci są coraz bardziej wymagający. Hotele muszą nieustannie podnosić jakość obsługi klienta, a dynamiczne zarządzanie ceną i ofertą stało się kluczowe dla utrzymania konkurencyjności na rynku.

Praca jest trudna, odpowiedzialna ale także przynosząca wiele satysfakcji. Wymaga elastyczności, cierpliwości i z pewnością odporności na stres.

Czy inflacja jest realnym zagrożeniem dla branży hotelarskiej w Polsce? Czy rozważał Pan przeniesienie swoich sieci hotelarskich poza jej granice?
Inflacja stanowi realne zagrożenie dla branży hotelarskiej. Wzrost cen wpływa na wiele aspektów funkcjonowania hoteli. Wzrost kosztów energii, żywności, materiałów, pracowników i innych wydatków zmusza hotele do podnoszenia cen usług, co z kolei może zwiększyć konkurencję cenową na rynku i wpłynąć na popyt. Inflacja obniża zdolność klientów do wydawania pieniędzy, a co w konsekwencji może prowadzić do spadku rezerwacji.

Rozważenie przeniesienia działalności poza granice Polski jest opcją strategiczną w celu zdywersyfikowania działalności i zmniejszenia ryzyka związanego z lokalnymi warunkami gospodarczymi. Nie planujemy obecnie zakupu hoteli i prowadzenia działalności na rynkach zagranicznych, a na zagranicznych rynkach szukamy Gości dla naszych hoteli w Polsce.

Co wpływa na dobry poziom firmy w branży turystycznej?
Dobry poziom firmy w branży turystycznej zależy od kilku kluczowych czynników. Przede wszystkim ważna jest jakość obsługi klienta, która wpływa na zadowolenie gości i ich lojalność wobec firmy. Istotna jest różnorodność oferty, która pozwala przyciągnąć różne grupy klientów i zaspokoić ich potrzeby. Innowacje, takie jak nowe technologie i trendy w branży, usprawniają funkcjonowanie firmy i podnoszą komfort klientów. Zarządzanie relacjami z klientami oraz personalizacja usług pozwalają budować trwałe relacje i zwiększyć satysfakcję gości. Zrównoważony rozwój, stosowanie praktyk przyjaznych środowisku oraz wsparcie lokalnych społeczności wpływają pozytywnie na wizerunek firmy. Elastyczność cenowa umożliwia dostosowywanie cen do popytu i warunków rynkowych, co pozwala utrzymać rentowność i konkurencyjność. Marketing i promocja, zwłaszcza w mediach społecznościowych, pomagają przyciągnąć nowych klientów i utrzymać markę na wysokim poziomie. Profesjonalizm i doświadczenie personelu to klucz do sprawnego funkcjonowania firmy i satysfakcji klientów. Dbając o te aspekty, firma w branży turystycznej może osiągnąć wysoki poziom usług i trwały sukces na rynku.

Mówił Pan o tym, że wbrew pozorom Polacy nadal chętnie korzystają z wypoczynku w Polsce. Skąd więc pomysł na organizowanie wczasów w Grecji?
Nadwiślańska Agencja Turystyczna (NAT) rozszerza swoją ofertę o wczasy zagraniczne w celu poszerzenia własnej oferty. Dzięki temu chcemy przyciągnąć nowe grupy klientów, które mogą nie być zainteresowane wypoczynkiem w Polsce. Propozycje wyjazdów zagranicznych stanowią szansę na zaspokojenie różnorodnych potrzeb klientów a i wzmocnienie pozycji NAT na rynku.

Jakie ma Pan oczekiwania, co do wczasów w Grecji? Czy spodziewa się Pan dużego zainteresowania tą ofertą? Jak długo trwały przygotowania takiego przedsięwzięcia?
Oferta wczasów w Grecji to propozycja dla osób, które chcą wypocząć poza granicami Polski. Przygotowania do tego projektu trwały około roku i obejmowały liczne spotkania oraz rozmowy, mające na celu zapewnienie naszym klientom jak najlepszych doświadczeń podczas pobytu w Grecji. Dzięki starannemu planowaniu i współpracy z lokalnymi partnerami staramy się stworzyć ofertę, która zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wymagających turystów. Rozpatrujemy jeszcze możliwość transportu samolotowego, żeby oferta była bardziej zadawalająca.

Czy zauważa Pan jakieś szczególne różnice pomiędzy wypoczynkiem Polaków, a obcokrajowców? Co wpływa na ich wybór oferty?
Wypoczynek Polaków i obcokrajowców może różnić się pod względem preferencji, stylu podróżowania oraz czynników wpływających na wybór oferty. Jednak każdy klient wymaga zaspokojenia oczekiwań,  a to jest kluczowe dla zadowolenia gości i budowania ich lojalności wobec obiektu.

Do kogo są skierowane oferowane przez Państwa wczasy w Grecji? Czym wyróżnia się na tle innych destynacji? Jaka część Grecji jest przez turystów najchętniej wybierana?
Nasza oferta wczasów w Grecji jest skierowana do wszystkich, którzy pragną odkryć piękno tego kraju poza popularnymi turystycznymi miejscami. Oferujemy wyjątkowe doświadczenie podróży do lądowej części Grecji, konkretnie w regionie Kastro-Kyllini.
Jest to idealna propozycja dla osób, które szukają spokojniejszego wypoczynku w urokliwym otoczeniu. Peloponez jest znany ze swoich malowniczych krajobrazów, bogatej historii i atrakcji, takich jak zabytki czy piaszczyste plaże. Nasza oferta pozwala odkryć prawdziwe piękno Grecji, z dala od tłumów i hałasu, zapewniając jednocześnie komfort i relaks dla naszych gości.

NAT

Czym Państwo wyróżniacie się/specjalizujecie się/może się poszczycić na tle innych resortów/hoteli/miejsc prozdrowotnych i wypoczynkowych?
Nadwiślańska Agencja Turystyczna Sp. z o.o. jest jedną z największych polskich sieci hoteli i ośrodków wypoczynkowych, funkcjonujących pod marką NAT.

NAT to aktualnie 10 hoteli trzygwiazdkowych oraz 7 ośrodków o rodzinnym charakterze, rozmieszczonych w najbardziej atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach w Polsce. Oferta sieci obejmuje wypoczynek rodzinny, pobyty prozdrowotne i promujące aktywne spędzanie wolnego czasu na Pomorzu, Mazurach, Ziemi Kłodzkiej, w Beskidach i Tatrach.

Niewątpliwymi atrakcjami znajdującymi się w ofercie NAT są: przystań żeglarska z wypożyczalnią sprzętu wodnego, kolej linowa Cieńków w Wiśle (zimą Stacja Narciarska Cieńków) baseny oraz bazy zabiegowe i rehabilitacyjne.

Obok pobytów wypoczynkowych, sieć NAT organizuje także eventy dla firm, z profesjonalną obsługą. Własne sale konferencyjne i szkoleniowe oraz bogata infrastruktura dają wiele możliwości organizacji spotkań dla grupy od 20 do 200 osób.

Jednym z nadrzędnych elementów wizji realizowanej konsekwentnie przez sieć NAT jest zapewnienie polskim rodzinom komfortowego, a przy tym ekonomicznego wypoczynku w najciekawszych destynacjach w Polsce.

Profesjonalizm firmy potwierdzają liczne nagrody i certyfikaty, a także instytucje działające na rynku:
– Polska Organizacja Turystyczna
– Polska Izba Turystyki (członek)
– Śląska Organizacji Turystycznej (członek)

Dziękuję za rozmowę i życzę wiele sukcesów na rynku greckim.
Dziękuję.

Rozmawiała: Marzena Mavridis

Warto dodać, że Nadwiślańska Agencja Turystyczna – powstała w 1996 roku w Tychach, w ich portfolio znajduje się 17 obiektów zlokalizowanych na terenie całego kraju.

Obiekty NAT:
Hotel*** NAT Świnoujście, Hotel*** NAT Kołobrzeg, Hotel*** NAT Sarbinowo, Hotel*** NAT Jarosławiec, Hotel*** NAT Krynica Morska, Hotel*** NAT Ustroń, Hotel*** NAT Wisła, Hotel*** NAT Bukowina Tatrzańska, Hotel*** NAT Krynica Zdrój, Hotel*** NAT Piwniczna Zdrój, OW Ania w Dźwirzynie, OW Gwarek w Ustroniu Morskim, OW Carbo Dąbki, OW Posejdon w Jastarni, OW Eden w Kątach Rybackich, OW Inter Piast w Kalborni, OWR Relax w Szczytnej.

www.nat.pl

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne