Produkcja piwa w Grecji znacząco wzrosła w roku poprzednim, a przy tym mocna wzrosła też rola eksportu złotego trunku, szczególnie w przypadku dwóch największych browarów które są w obcych rękach.
Według danych opublikowanych przez Eurostat w Światowy Dzień Piwa, 4 sierpnia 2023 roku, w 2022 produkcja piwa w Grecji osiągnęła 565.34 miliona litrów co oznacza wzrost o 41,26 % w porównaniu do roku 2021 (400.22 l.), co plasuje Grecję na 8 miejscu pośród 18 krajów UE dla których dane w tej sprawie co dostępne.
Wzrost ten odzwierciedla nie tylko “prywatne” spożycie piwa (zwłaszcza przez turystów) ale też większy eksport: w 2019, ostatnim roku przed wybuchem pandemii i rokiem w którym zanotowano rekordową liczbę odwiedzających kraj, produkcja wyniosła 397.69 milionów litrów.
Pomimo że jest na ten moment 71 działających browarów i pojawiają się kolejne mikrobrowary, dominujące na rynku są Athenian Brewery, którego właścicielem jest Heineken, oraz Olympic Brewery należący do duńskiego przedsiębiorstwa Carlsberg.
Wśród greckich browarów, Macedonian Thrace Brewery, który produkuje markę Vergina, oraz Grecki Browar Atalanti (EZA) mają znaczące udziały w rynku, podczas gdy mikrobrowary, rozproszone po prawie całym kraju, zyskują klientów, zarówno w sprzedaży detalicznej, jak i w restauracjach.
Do początku 2023 r. Carlsberg produkował swoje piwo w instalacjach Olympic Brewery w pobliżu Salonik wyłącznie w postaci szklanych butelek o pojemności 330 ml. Obecnie dodano linie produkcyjne puszek i beczek, te ostatnie w kilku rozmiarach. Do tego roku puszki Carlsberga były importowane do Grecji z Serbii. Znaczna część produkcji trafia na rynki, na których Carlsberg nie ma zakładów produkcyjnych, takie jak Bliski Wschód, Afryka i Ameryka Południowa.
Athenian Brewery w 2022 roku dodało do swojej „eksportowej listy” dwa kolejne kraje- Azerbejdżan i Armenię.
opr. Magdalena Bonawenturska