Strona głównaAktualnościGrecjaVon der Leyen: grecki plan „przekształcenia gospodarki”

Von der Leyen: grecki plan „przekształcenia gospodarki”

Krajowy plan naprawy „przekształci gospodarkę” i „przygotuje kraj na przyszłość” – powiedziała w czwartek w Atenach przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

„Dzisiaj mam zaszczyt ogłosić, że Komisja dała zielone światło dla greckiego narodowego planu naprawy. Planu, który należy do narodu greckiego i który przekształci grecką gospodarkę” – powiedziała von der Leyen w swoim wystąpieniu na starożytnej agorze.

Wraz z jego wdrożeniem Grecja przeprowadzi reformy strukturalne i „wyjdzie silniejsza niż kiedykolwiek” i „bardziej przygotowana na przyszłość”, kontynuowała, opisując plan jako „ambitny i długofalowy”.

Von der Leyen powiedziała, że NextGenerationEU jest „największy od czasu Planu Marshalla”, dodając, że UE i państwa członkowskie mają przed sobą wiele „ciężkiej pracy”, aby wdrożyć swoje krajowe plany.

W tym samym czasie Mitsotakis zaprezentował wspierany przez UE plan, który będzie „ostatnim aktem zamieszania spowodowanego pandemią i pierwszym w nowej erze”.

„Ten program rozciąga się na ostatni zakątek naszego kraju, dotykając wszystkich Greków. Tworzy kompletny plan. Odpowiada też symbolice „Grecji 2.0” – to kolejna wersja kraju. To obraz nowej Grecji”– powiedział podczas prezentacji.

Mitsotakis zaznaczył, że Grecja jest uważana za jeden z krajów czerpiących duże korzyści z Funduszu Naprawczego, ponieważ ma prawo do funduszy w wysokości 31 miliardów euro, i jako jedna z pierwszych przedstawiła krajowy plan obejmujący 175 inwestycji, projektów i reform.

Powiedział, że środki z NextGenerationEU zostaną skierowane na zieloną i cyfrową transformację, zatrudnienie, rozwój umiejętności i spójność społeczną, a wreszcie na inwestycje prywatne i transformację instytucjonalną.

Po pozytywnym zaleceniu Komisji dla greckiego planu, Rada UE będzie miała cztery tygodnie na przyjęcie pozytywnej oceny. Zatwierdzenie pozwoliłoby na wypłatę 4 mld euro zaliczki dla Grecji, co stanowi 13% całkowitej kwoty

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne