Strona głównaAktualnościGrecjaUE mobilizuje powietrzną i naziemną pomoc przeciwpożarową dla Grecji

UE mobilizuje powietrzną i naziemną pomoc przeciwpożarową dla Grecji

Z racji tego, że pożary na terenie Grecji nie mają zamiaru ustąpić w najbliższym czasie, Unia Europejska postanowiła wysłać 4 samoloty strażackie Canadair z Francji i Włoch wraz z 3 zespołami gaśniczymi z Polski, Rumunii i Słowacji.

W sumie do Grecji przybyć ma ponad 220 strażaków a wraz z nimi 65 pojazdów. Ponadto 3 wstępnie rozmieszczone naziemne zespoły przeciwpożarowe z Rumunii, Bułgarii i Malty działają już w Grecji w ramach unijnego planu gotowości na sezon pożarowy.

Komisarz ds. zarządzania kryzysowego, Janez Lenarčič, powiedział: „Doświadczamy fali upałów w całej Europie Południowej, która już spowodowała katastrofalne skutki w Grecji, gdzie w krótkim czasie spłonęły tysiące hektarów. Szybka reakcja UE jest niezbędna w tej sytuacji i dziękuję z całego serca tym 5 krajom za ich solidarność z Grecją. Ważne jest jednak, aby nadal inwestować w zapobieganie i zwiększać świadomość ludności na temat ryzyka pożarów”.

We wtorek rano Grecja uruchomiła Unijny Mechanizm Ochrony Ludności, natychmiast uruchamiając rozmieszczenie 2 samolotów Canadair z Włoch i 2 z Francji z floty UE, które wszystkie rozpoczną w środę 19 lipca swoje działania.

Następnie Polska, Rumunia i Słowacja zaoferowały po 1 naziemnym module do walki z pożarami lasów, w tym pojazdy pożarnicze, które są obecnie również rozmieszczane.

Warto wspomnieć o unijnym mapowaniu satelitarnym Copernicus, które zapewnia również ocenę szkód na kilku obszarach w Attyce. Komisja Europejska pozostaje w ścisłym kontakcie z władzami greckimi za pośrednictwem swojego Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego i jest gotowa do uruchomienia dodatkowej pomocy gdyby zaszła taka potrzeba.

opr. Magdalena Bonawenturska

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne