Strona głównaAktualnościGrecjaTysiące drzew oliwnych przekazanych w celu przywrócenia gajów starożytnej Olimpii

Tysiące drzew oliwnych przekazanych w celu przywrócenia gajów starożytnej Olimpii

Ponad 130 000 sadzonek drzew oliwnych zostało przekazanych rolnikom z okolic starożytnej Olimpii na północno-zachodnim Peloponezie, zastępując niektóre z setek tysięcy roślin, które spłonęły podczas zeszłorocznych, letnich pożarów. Darowiznę wysławiła oficjalna ceremonia w ratuszu starożytnej Olimpii.

Nowe sadzonki koroneiki, uważanej za królową greckich oliwek, to część globalnej inicjatywy, rozpoczętej w styczniu, której celem jest przywrócenie miejsca narodzin Igrzysk Olimpijskich do dawnej świetności i pomoc tym, którzy utracili swój dobytek w pożarach.

Kampania przywracania utraconych gajów została nazwana „The Olympia Trees Project” – ma na celu pomóc na nowo użyźnić glebę i wspierać lokalnych rolników poprzez sadzenie nowych drzew oliwnych.

Projekt został zainicjowany przez Giannosa Grammatidisa, honorowego prezesa Amerykańskiej Izby Handlowej w Grecji i wstępnie polegał na zbieraniu funduszy przez Steve’a i Dianne Tittle de Laet, szefów amerykańskiego funduszu Arete Fund.

Sierpniowe pożary spaliły około 450 000 drzew oliwnych, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Starożytnej Olimpii, na skutek czego tysiące rolników straciło środki utrzymania. Pożar był tylko jednym z wielu, które wznieciły się w kraju w tym czasie, powodując rozległe zniszczenia. Na terenie starożytnej Olimpii ogień zmusił mieszkańców do ewakuacji, nie uszkodził jednak znajdującego się na tym obszarze stanowiska archeologicznego, jego skarbów ani muzeum.

Minister rozwoju i inwestycji, Adonis Georgiadis powiedział, że praca nad odbudową gajów oliwnych będzie jego spuścizną dla świętego miejsca, jakim jest grecka Olimpia. Przestrzegł także przed upałami, które pojawiły się w kraju na skutek pożarów, dodając, że zmiany klimatyczne stanowią zagrożenie, na które Grecja powinna być przygotowana.

Na uroczystość upamiętnienia 135 000 nowych sadzonek odsłonięto również pamiątkową kolumnę, a w ogrodzie niedaleko ratusza posadzono 250-letnie drzewo oliwne.

opr. Natalia Zientek

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne