Strona głównaAktualnościGrecjaTureckie samoloty bojowe F-16 pobiły rekord tegorocznych lotów

Tureckie samoloty bojowe F-16 pobiły rekord tegorocznych lotów

Podczas środowego szczytu NATO ministrów obrony, który odbył się za pośrednictwem telekonferencji, Grecja podniosła kwestię agresji Ankary. Poinformowano, że tureckie myśliwce w tym miesiącu pobiły rekord przelotów nad Morzem Egejskim. Jeszcze przed zakończeniem pierwszych czterech miesięcy 2020 r. miało już miejsce 217 przelotów, co jest rekordową liczbą od dziesięcioleci. Poprzednim najgorszym rokiem pod względem przelotów był rok 2019, kiedy w całym roku odnotowano 124 przeloty. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy tureckie samoloty bojowe wykonywały loty również nad większymi zamieszkanymi wyspami greckimi (Lesbos, Chios, Samos) i nad granicą lądową Evros. Oprócz Chios i Samos tureckie F-16 latały także nad Arkoi, Grylousą, Leipsoi, Farmakonisi, Agathonisi, Panagią i Oinousses. W środę doszło do większej liczby przelotów z wyraźnym pogwałceniem obowiązującego moratorium na takie działania podczas świąt, zwłaszcza w Tydzień Wielkanocny.

Minister Obrony Nikos Panagiotopoulos, pomimo faktu, że środowe spotkanie dotyczyło sposobów walki z pandemią Covid-19, poruszył tę kwestię . Wspomniał także o niedawnym agresywnym zachowaniu Ankary na granicy lądowej Evros. Jednocześnie poinformował, że Grecka Straż Przybrzeżna i Marynarka Wojenna pozostają w pogotowiu na wschodnim Morzu Egejskim, aby udaremnić ewentualne próby transportu migrantów z wybrzeża Turcji. W ciągu ostatnich 24 godzin na wyspy nie przybyły łodzie z migrantami. Wraz ze statkami straży przybrzeżnej współdziała 15 statków greckiej marynarki wojennej. Liczba ta jest zbliżona do poziomu czujności, który istniał do końca marca, podczas kryzysu migracyjnego, który wybuchł na granicy z Evros.

Panagiotopoulos poruszył również, na szczycie NATO, kwestię migracji. Podkreślił potrzebę kontynuacji patroli i nadzoru przez Stałą Grupę Morską NATO 2 (SNMG2) na Morzu Egejskim. Zwrócił uwagę na negatywne konsekwencje przepływów migracyjnych z Turcji w związku z eskalacją Covid-19 i wezwał aliantów do rozmieszczenia dodatkowych sił na Morzu Egejskim. Podkreślił również, że: „wywieranie nacisku przy zorganizowanych przepływach migracyjnych na nasze granice w Evros i na wyspach wschodniego Morza Egejskiego, wraz z kampanią rozpowszechniania fałszywych wiadomości na arenie międzynarodowej, zostały skutecznie i zdecydowanie rozwiązane przez rząd grecki”.

AS

Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne