Strona głównaAktualnościGrecjaTrzy greckie odmiany jabłek w „topce” najlepszych odmian według Taste Atlas

Trzy greckie odmiany jabłek w „topce” najlepszych odmian według Taste Atlas

Amerykańska odmiana honeycrisp zajęła w tym zestawieniu pierwsze miejsce, za to niebanalnym sukcesem mogą się pochwalić Australia i Grecja, z których dwie i trzy odmiany jabłek pojawiły się w pierwszej 10.

Obecność na tej liście podkreśla wyjątkową jakość i różnorodność jabłek hodowanych w tych krajach. Pokazuje to bogatą rangę smaków, tekstury i cech które różne regiony wnoszą do świata jabłek.

Pierwsza grecka odmiana zajęła tu drugie miejsce i nosi nazwę Mila Zagoras Piliou (Μήλα Ζαγοράς Πηλίου).
Ta odmiana wyodrębniła się z odmiany Starking Delicious uprawianych w Zagorze, Makrirahi i Pouriou we wschodniej części Pilios. Systematyczna uprawa tych jabłek rozpoczęła się w latach 60 XX wieku pod nadzorem Spółdzielni Rolniczej w Zagorze.

Ich unikalne cechy wynikają z dużych wysokości na których są uprawiane, specjalnych warunków pogodowych i użycia tradycyjnych metod uprawnych. Jabłka zbierane są ręcznie po sprawdzeniu ich dojrzałości. Po ocenie jakości są one pakowane i przechowywane w nowoczesnych instalacjach spółdzielni.

Można je rozpoznać po jaskrawoczerwonym kolorze skórki i tym, że ta skórka jest gładka, jakby była pokryta woskiem. Kolor jabłka pod skórką może być biały lub żółty (włączając to odcienie tych kolorów), samo jabłko jest bardzo soczyste i pełne smaku.

Trzecie miejsce na podium zajmują jabłka odmiany Firiki Piliou.
Te jabłuszka pochodzą z drzewa gatunku Malus domestica Borkh które rosną w granicach miejsc o nazwach: Portaria, Makrinitsa, Zagora, Agria, Artemida, Mouresi, Milies i Afetes. Jest to słynne jabłko osiągające wymiary od małego do średniego i o podłużnym kształcie.

Dzięki swoim niewielkim rozmiarom Firiki nieszybko ulegają uszkodzeniom spowodowanym przez Słońce. Są żółtawo-zielonego koloru z odrobiną czerwieni która jest widoczna na części jabłka która była wystawiona do Słońca. Te pachnące jabłka pochodzą z obszaru Morza Czarnego i zostały sprowadzone do regionu w XIX wieku.

Są zbierane ręcznie i bardzo ostrożnie żeby uniknąć obicia i by nie utraciły szypułek. Te chrupiące i smakowicie pachnące owoce można przechowywać długo, bez potrzeby zamrażania , ponieważ zachowają swoje właściwości organoleptyczne (smak, zapach itd.)

Co ciekawe, słynny lokalny deser o nazwie Glyko Koutaliou me Mila Firikio przygotowywany jest właśnie z tych jabłek.
Miejsce dziewiąte zajęły Mila Delicious Pilafa Tripoleos (Μήλα Ντελίσιους Πιλαφά Τριπόλεως).

Jabłka Tripoli Delicious Pilafa to jabłka odmiany Delicious Pilafa uprawiane na obszarach prefektury Arkadia od lat dwudziestych XX wieku. Pierwszym znanym hodowcą tych jabłek był Ilias Andreou Pilafas który przywiózł ze sobą z Ameryki nasionka i zasadził we własnym ogrodzie.

Tak jak mówi nazwa, te jabłka są pyszne. Są soczyste, mają biały miąższ i mają jędrną konsystencję. Ich smak jest leciutko kwaskowaty a zapach naprawdę ciekawy, ponieważ podobny do zapachu banana. Ich skórka jest zielono-żółta z brązowymi śladami.

Zbierane są stopniowo ręcznie po sprawdzeniu dojrzałości. Jabłka Tripoli Delicious Pilafa charakteryzują się odpornością i długim okresem przechowywania, ponieważ zachowują swoje właściwości organoleptyczne przez dłuższy czas niż jakakolwiek inna podobna odmiana.

Jabłka te są pełne witamin, dlatego zaleca się spożywanie ich jako zdrowej przekąski w ciągu dnia.

opr. Magdalena Bonawenturska

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne