Strona głównaAktualnościGrecjaŚwiatowy Dzień Bez Opakowań Foliowych

Światowy Dzień Bez Opakowań Foliowych

3 lipca to Światowy Dzień Bez Foliowych Opakowań i oby nie jedyny dzień w roku kiedy zwraca się uwagę na problem plastiku w morzu.

W maju zeszłego roku, wieloryb długości 5,3 m został znaleziony na plaży na wyspie Rodos.

Ten widok wywołał smutek, który stał się jeszcze większy kiedy to ogłoszono publicznie wyniki autopsji. Wieloryb połknął 15 kilogramów plastiku, co okazało się śmiertelne i nie jest to jedyny taki przypadek. Żółwie morskie także często mylą plastikowe folie z meduzami, którymi się żywią.

Według badań międzynarodowych organizacji ekologicznych, do roku 2050 ilość plastiku w oceanach, które pokrywają około 70% powierzchni planety, wytwarzają 50% tlenu i pochłaniają 25% emisji dwutlenku węgla, może być większa niż ilość ryb.

Morze Śródziemne jest jednym z najbardziej obciążonych obszarów, do samego morza greckiego każdego roku trafia 11.500 ton plastiku. Tworzywa sztuczne są wszędzie, w morzach, rzekach, łańcuchu pokarmowym i szacuje się, że sami nieświadomie spożywamy około 5 gramów tygodniowo.

W obliczu szkód wyrządzonych przez używanie toreb foliowych, należy dostrzec, że bez nich nic nie tracimy a wręcz przeciwnie, dużo zyskujemy.

Opr. Paolina Sokulska

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne