Strona głównaRozmaitościArtykuły i opinieŚródziemnomorski eliksir długowieczności na wyciągnięcie ręki

Śródziemnomorski eliksir długowieczności na wyciągnięcie ręki

Mówi się, że oliwa z oliwek to śródziemnomorski eliksir długowieczności oraz dobrego zdrowia. Jej właściwości były już znane od zarania dziejów. Nawet legendy, bajki i mity zawierają wzmianki na ten temat. Zapis na temat dobrodziejstw płynących z oliwy odnajdziemy także w pradawnych recepturach. Natomiast samo piękno oliwnych gajów było opisywane także w Starym Testamencie. Warto tutaj wspomnieć, że oliwka zaistniała też w obszarze Biblii w bardzo istotnym momencie. Kto z nas nie pamięta fragmentu dotyczącego potopu i dryfującej wśród niebezpieczeństw Arki Noego, która uratować miała różnorodność życia. Kończący się kataklizm zwiastowała nadlatująca gołębica, która w dziobie trzymała właśnie gałązkę pochodzącą z oliwnego drzewa. Do dzisiaj zwykło się mówić, że jest ona symbolem przyjaźni i pokoju. Jak wskazuje analiza greckiej mitologii, a także zapisy w jej rzymskim odpowiedniku, oliwce przypisywano symbolizowanie witalności oraz odporności. Wszak to właśnie girlandami wykonanymi z gałązek oliwnych nagradzano zwycięzców znanych olimpijskich igrzysk. Jak wskazuje mitologia i starodawne wierzenia, oliwka została podarowana Grekom przez Atenę.

Naturalnie oliwa jest charakterystycznym produktem w obszarze śródziemnomorskim. Warto jednak zaakcentować, że oliwa z oliwek dotarła także do Polski. Zakorzeniła się tutaj za sprawą obrzędów religijnych. Jej przybycie lokalizowane jest wraz z przybyciem chrześcijaństwa. Jednak przez stulecia używano jej jedynie do celów liturgicznych. W związku z czym służyła do namaszczania niemowląt, królów i zmarłych. Jej popularność na polskich stołach szacowana jest na czasy panowania królowej Bony. Uznawana jest ona na kartach historii za prekursorkę nowych trendów żywieniowych.

Właściwości oliwy z oliwek

Powracając jednak do kluczowych rozważań dotyczących oliwy z oliwek, warto wskazać, że ma ona współcześnie bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywana jest nie tylko do celów liturgicznych czy kulinarnych ale także medycznych, kosmetycznych i regeneracyjnych. Jak wskazuje literatura zajmująca się zielarstwem oliwa z oliwek jest bogatym źródłem witamin: A, E, D i K. Dlatego też działa przeciwzakrzepowo, pomaga w walce z nieżytem żołądka. Co więcej, ten naturalny tłuszcz usprawnia proces trawienia oraz pozwala szybciej pozbyć się z organizmu toksyn. Ma także dobry wpływ na proces wzrostu kości u dzieci. Zespół, pod kierownictwem, prof. Marka Naruszewicza, kierownika Katedry Farmakognozji i Molekularnych Podstaw Fitoterapii WUM jako pierwszy na świecie wykazał, że oleaceina występująca w oliwie (tylko extra vergine) hamuje efektywnie stan zapalny. Jak wskazali badacze owy stan zapalny jest bardzo popularną przyczyną rozpadu blaszki miażdżycowej. Dlatego jego eliminowanie może zapobiegać m.in. zawałowi serca oraz udarowi mózgu.

Oliwa z oliwek w kosmetyce

fot. pixabay

Jak już wspomniano powyżej, oliwa z oliwek zyskała także popularność w obszarze wykorzystywania jej do celów kosmetycznych. Jak wskazują dostępne informacje już w czasach Hipokratesa stosowano ją do opatrywania ran oraz nacierania ciała. Warto zaznaczyć, że często zamaczało się w niej wewnętrzną stronę bandaża, a następnie zakładanego na zwichniętą nogę. Robiono to w tym celu aby szybciej doprowadzić ją do zdrowia. Oliwę z oliwek rozprowadzano także na całej długości włosów oraz paznokci,w celu nadania im blasku i aby zapobiegać łamaniu. Opracowania dotyczące naturalnych kosmetyków wskazują jednoznacznie, że szczególnie poleca się oliwę z oliwek osobom, które chciałyby podkreślić naturalny skręt swoich włosów. Od kilku lat takie zastosowanie oliwy z oliwek, do celów kosmetycznych właśnie, znów stało się popularne. Warto tutaj zaznaczyć, że aktualnie z oliwy z oliwek produkuje się mydło, balsamy do ciała oraz płatki piorące do odzieży niemowlęcej – tłuszcz jest tak delikatny, że nie podrażnia skóry. Warto wiedzieć, że kosmetyki z oliwy z oliwek możemy wykonać w domowym zaciszu. Dlatego też prezentujemy kilka sprawdzonych przepisów.

I. Ratunek dla przesuszonej skóry

Należy pamiętać, że oliwa z oliwek przenika w głąb skóry, zapewniając jej długotrwałe nawilżenie oraz sprawiając że staje się gładka i delikatna. Dlatego dla posiadaczy wanny zalecana jest kąpiel z dodatkiem oliwy z oliwek. Jej zapach działa relaksująco na zmysły i odpręża a całe ciało zyskuje nawilżenie i delikatny, piękny zapach. Kapeli można wzbogacić wsypując łyżkę stołowa suszonej lawendy. To zdecydowanie idealne połączenie.

II. Ratuj zmęczone stopy

Zadbane stopy to nasza wizytówka. Problemy ze skórą stóp i jej rogowaceniem są jednak zmorą wielu osób. Najwięcej przykrości lub zawstydzenia przynosi to latem, kiedy nasze stopy narażone są na wzmożone eksponowanie. Tutaj z pomocą przychodzi także oliwa z oliwek Dlatego po kąpieli wmasuj oliwę w skórę stóp, odczekaj 3 minuty, a potem załóż na nogi bawełniane, luźne skarpetki. Taki zabieg warto powtarzać dwa razy w tygodniu. Efekty są zdumiewające.

fot. pixabay

III. Olejowanie włosów

Eksperymenty z włosami są domeną niejednej kobiety. Szkoda tylko, że z takich eksperymentów więcej jest później problemów niż radości. Jeśli zatem włosy wymagają szybkiej i skutecznej regeneracji warto sięgnąć po oliwkowy cud. Rekomendujemy wymieszać 3 łyżki oliwy z żółtkiem i rozprowadzić na wilgotnych włosach. Taką maskę należy zmyć po 20 minutach. Dla lepszego efektu można owinąć głowę folią i przykryć ciepłym ręcznikiem.

IV. Oczyszczenie skóry twarzy

Zarówno oliwa z oliwek, jak i miód mają właściwości oczyszczające, nawilżające i odżywcze. Natomiast właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne miodu i oliwy pomagają złagodzić objawy wysypki spowodowanej alergią. Polecamy wymieszać dwie łyżki stołowe oliwy z oliwek z jedną łyżką miodu. Następnie dokładnie oczyścić twarz i ją osuszyć. Maseczkę należy nałożyć na skórę twarzy i dekoltu u oraz pozostawić na 30 min. Dla utrzymania efektu zabieg należy powtarzać 2 razy w tygodniu.

V. Usuwanie martwego naskórka

Maseczka z oliwy z oliwek i płatków owsianych to doskonały sposób na usunięcie komórek martwego naskórka i odświeżenie cery. Zabieg ten może być stosowany na wybraną partię ciała, chociaż najczęściej stosuje się go na twarz. Dlatego też warto stosować maseczkę z oliwy i płatków przed nałożeniem kremu odżywiającego lub przeciwzmarszczkowego, ponieważ pozwoli skórze lepiej przyswajać składniki innych produktów. Proporcje przy zastosowaniu na twarz: 2 łyżki stołowe oliwy z oliwek oraz 1 łyżka grubo zmielonych płatków owsianych. Składniki należy wymierzać, nałożyć na oczyszczona i osuszoną twarz oraz utrzymać przez 20 minut. Po upływie czasu spłukać letnią wodą. Zabieg najlepiej wykonywać raz w tygodniu.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne