Strona głównaAktualnościGrecjaSOS dla lata – susze i pożary największe od lat

SOS dla lata – susze i pożary największe od lat

W czwartek Komisja Unii Europejskiej ostrzegła, że nasz kontynent mierzy się z najtrudniejszymi latami katastrof naturalnych, w szczególności zaś suszami i pożarami ze względu na zmiany klimatyczne. „Statystyki pokazują, że od 2017 r. mamy najgwałtowniejsze i największe pożary lasów, jakie kiedykolwiek zaobserwowano w Europie. Przewidujemy, że tegoraczne pożary będą niestety częścią tego trendu”, skomentował wysoki komisarz Maroš Šefčovič.

Ogromne susze dotykają wielu członków wspólnoty europejskiej, szczególnie zaś Grecję i Włochy. Niepokój w Europie o rozwój wypadków wzrasta. Šefčovič poinformował, że Unia Europejska dofinansowuje ponad 200 zespołów strażackich z całej Europy, które walczą z pożarami w Grecji.

Włochy znajdują się w epicentrum upałów od początku lata, gdzie po 70 latach najgorszych susz w północnych Włoszech, gdzie w niedzielę doszło do katastrofy oderwania się wielkiego kawałka lodowca z najwyższej góry Włoch, Marmolady. Pięć osób będących na szlaku zginęło, pięć osób zaginęło.

„To tragiczne wydarzenie w Marmoladzie jest po prostu jednym z widocznych przypadków katastrofy, które powodują wzrosty temperatur i zbliżającej się katastrofy klimatycznej”, stwierdził Šefčovič.

opr. Anna Lica

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne