We wtorek rano zarejestrowano serię silnych wstrząsów sejsmicznych o magnitudzie bliskiej 5,0 pomiędzy wyspami Santorini i Amorgos. Były one kontynuacją aktywności sejsmicznej zapoczątkowanej przez poniedziałkowe trzęsienie ziemi o sile 5,3.
Trwająca aktywność sejsmiczna utrzymuje naukowców w stanie gotowości, ponieważ analizują nowe dane i monitorują rozwój sytuacji. Eksperci nie są jednak pewni, czy poniedziałkowe wstrząsy były głównym trzęsieniem ziemi w tej serii.
„W takich przypadkach nie możemy jednoznacznie wskazać głównego trzęsienia ziemi” – powiedział sejsmolog Efthymis Lekkas. „Aby uznać wstrząs za główny, jego magnituda powinna być co najmniej o pół jednostki wyższa od najsilniejszego dotychczasowego wstrząsu, czyli wynosić około 5,5-5,6.”
We wtorek, pomiędzy godziną 8:00 a 10:00, greccy naukowcy odnotowali wstrząsy o magnitudzie 4,5, 3,8, 4,3 i 4,0, po czym krótko po 10:00 nastąpiła kolejna fala o sile 4,7. Najsilniejszy wtorkowy wstrząs, o magnitudzie 4,8, miał miejsce tuż przed godziną 14:00, a jego epicentrum znajdowało się około 14 km na południe od Amorgos.
Trzęsienia ziemi były odczuwalne nawet w Atenach. Cała seria wstrząsów, która rozpoczęła się około dwa tygodnie temu, doprowadziła już do zarejestrowania około 13 000 incydentów sejsmicznych. Ponad 11 000 osób opuściło Santorini i Amorgos, a Santorini została objęta stanem wyjątkowym.
W odpowiedzi na sytuację Ministerstwo Pracy i Ubezpieczeń Społecznych ogłosiło we wtorek nadzwyczajne środki mające na celu ochronę miejsc pracy oraz wsparcie przedsiębiorstw i pracowników w dotkniętym regionie.
Zgodnie z tymi regulacjami, pracodawcy sektora prywatnego na Santorini mogą zawiesić umowy pracowników od 1 lutego do 3 marca 2025 r., o ile zatrudnili ich przed 31 stycznia 2025 r. W okresie zawieszenia zatrudnieni otrzymają rekompensatę państwową w wysokości 534 euro na 30 dni.
Wszystkie prawa pracownicze, w tym ubezpieczenie społeczne, zostaną utrzymane. W okresie zawieszenia zatrudnienia obowiązuje zakaz zwolnień, a pracodawcy będą zobowiązani do utrzymania takiej samej liczby miejsc pracy przez równy okres po zakończeniu zawieszenia.
Ćwiczenia ewakuacyjne w szpitalu na Santorini
We wtorek w szpitalu na Santorini przeprowadzono ćwiczenia ewakuacyjne na wypadek silnego trzęsienia ziemi – poinformował wiceminister zdrowia Marios Themistokleous na antenie ERT. Podkreślił, że wszystkie szpitale mają opracowane plany awaryjne, a placówka na Santorini została zaprojektowana tak, by wytrzymać wstrząsy o wysokiej magnitudzie.
Na wyspie rozmieszczono dodatkowych lekarzy i specjalistów ds. katastrof, a zespoły medyczne na innych dotkniętych wyspach, w tym Amorgos, również zostały wzmocnione.