Rzadka ikona Marii Panny z epoki bizantyjskiej podczas panowania Paleologów (XIII – XV wiek), przypisana Łukaszowi Ewangeliście, przybywa do Salonik w celu uwielbienia.
Święta ikona powstała w Salonikach, w czasach dynastii Paleologów, kiedy to miasto było bogatym centrum kulturalnym, podobnym do tego w Konstantynopolu. Powodem, dla którego prawosławni Grecy przypisują jej stworzenie Łukaszowi, jest fakt, że ewangelista znany był z malowania portretów Matki Boskiej.
Ikonę nazywa się „Nadzieją zdesperowanych”. Wierni uważają, że ma ona niezwykłe właściwości.
Święta ikona należy do Muzeum Diecezjalnego w Freising w Niemczech, a do Grecji zostaje wypożyczona, z okazji jej prezentacji na wystawie ikon świętych z epoki bizantyjskiej w Salonikach. Po raz pierwszy od XV wieku „Nadzieja zdesperowanych” zostanie pokazana w miejscu, w którym została pierwotnie stworzona.
Inauguracja wystawy odbędzie się 1 października w klasztorze Vlatades z udziałem ekumenicznego patriarchy Bartłomieja.
„Ikona powstała w Salonikach. Została stworzona w jednym z warsztatów artystycznych miasta w XIV wieku, ale ma starszą warstwę pochodzącą z X wieku” – powiedziała w ateńskiej agencji prasowej Bizantynolog, rektor Patriarchalnej Fundacji Patistyki – Flora Karagianni. „Jest to bezcenna ikona przechowywana we Freisingu i jest to pierwszy raz od XV wieku, gdy zostaje ona przeniesiona z Niemiec”.
W sumie eksponowanych będzie 21 rzadkich ikon stworzonych w Salonikach podczas ery bizantyjskiej. Należą do Klasztoru Vlatades i Metropolii w Salonikach, Neapolis i Stawrupoli, Werii, Naousy i miasta Saloniki. Sześciomiesięczna wystawa nosi tytuł „Nasze piękno”.
„Ikony po raz pierwszy opuszczą świątynie jak i nie będą obecne podczas pielgrzymek, i zostaną zgromadzone tutaj. Są to emblematyczne ikony z wielu świątyń, którym wierni oddają cześć” – powiedziała Karagianni.
Opr. Paulina Hędrzak