Strona głównaAktualnościGrecjaRząd burzy nielegalne nieruchomości

Rząd burzy nielegalne nieruchomości

Po debacie na temat odpowiedzialności za tragiczne pożary w zeszłym tygodniu, Minister Środowiska i Energii Giorgos Stathakis, jego zastępca Sokratis Famellos i minister spraw wewnętrznych Panos Skourletis zaprezentowali rządowy plan rozbiórki setek nieruchomości, które zostały nielegalnie zbudowane na lądzie oraz na obszarach przybrzeżnych, takich jak te spustoszone przez pożary.

Przemawiając na wspólnej konferencji prasowej, Stathakis powiedział, że w przyszłym tygodniu rząd będzie miał listę pierwszych 100 nieruchomości, które zostaną zburzone.

,,Wyburzenie będzie kwestią dni lub tygodni”, powiedział, zauważając, że zostanie powalonych około 2,5 tysiąca nielegalnych budynków na lądzie i 700 na linii brzegowej . We wszystkich tych przypadkach sądy greckie uznały właściwości za nielegalne. Właściciele mają jednak prawo odwoływać się do Rady Stanu przed przeprowadzką, w ciągu 15 dni od otrzymania zawiadomienia o zbliżającej się rozbiórce.

Jeśli chodzi o „radzenie sobie z tragedią”, Skourletis powiedział, że rząd wkrótce ujawni „plan radykalnej naprawy i zmiany systemu ochrony obywateli” – dodając, że ta kwestia należy do kompetencji zastępcy Ministra Ochrony Obywateli Nikosa Toskasa.

Tymczasem do Parlamentu, w środę, trafiła poprawka legislacyjna, która przewiduje ulgę finansową dla ofiar pożarów. Poprawka, którą wspólnie złożyli Skourletis i minister finansów Euclid Tsakalotos, przewiduje kwotę 5 900 euro przeznaczoną na naprawy każdego uszkodzonego domu i 4 400 euro jako odszkodowanie za trwałe uszkodzenie ciała. Zapomoga dotyczy zarówno całorocznych rezydencji, jak i domków letnich.

Opr. Aneta Brzuska

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne