Strona głównaAktualnościGrecjaRozpoczyna się realizacja projektu „Wielki spacer po Atenach ”

Rozpoczyna się realizacja projektu „Wielki spacer po Atenach ”

Wdrożenie realizacji projektu powodują zmiany w przepisach ruchu drogowego w centrum Aten. Projekt ten ma na celu przedstawienie Aten „wszystkim”, Ateńczykom i turystom, poprzez zwiększenie wolnej przestrzeni dla ruchu pieszego oraz rowerowego.

Początkowe transformacje mają miejsce na Leoforos Vasilissis Olgas i Irodou tou Attikou, gdzie zostaną utworzone pierwsze priorytetowe strefy dla pieszych i rowerów.

Na tych ulicach zaczynają się ograniczenia dla samochodów z wyjątkiem niektórych kategorii pojazdów. Następnie nowe przepisy zostaną wdrożone dla Placu Syntagma i ulicy Panepistimiou. Rozpoczną się w niedzielę rano, z odpowiednimi ograniczeniami ruchu, a pozostałe zmiany w historycznym trójkącie handlowym miasta rozpoczną się na początku lipca.

Zgodnie z planami i badaniami, które zostały przeprowadzone, projekt „Wielki spacer po Atenach” położy kres obrazom zaparkowanych motocykli na chodnikach, tworząc 2000 miejsc parkingowych dla rowerów, a także zwiększy liczbę postojów dla taksówek.

„Centrum jest otwarte dla wszystkich, a nie tylko dla samochodów tak jak dzisiaj. „Wielki spacer po Atenach” zmienia Ateny. Kładzie kres motocyklom na chodnikach i oferuje 2000 miejsc parkingowych dla rowerów, w sumie udostępnia 50 000 mkw. wolnych miejsc i zwiększa prędkość tras autobusowych. Pozwala sklepom i firmom prowadzić bez przeszkód swoją działalność. Z dala od anarchicznego parkowania i chaosu drogowego. Tu zaczyna się rewolucja równowagi. To rewolucja w prawie ruchu pieszych, rowerzystów i pasażerów ”– zauważył podczas rozpoczęcia prac burmistrz Aten Kostas Bakoyannis. Podkreślił także, że centrum nie zostanie zamknięte na żadnym etapie projektu.

Dozwolone będą przejazdy dla: transportu publicznego, stałych mieszkańców, osób z niepełnosprawnością , pojazdów elektryczne, pojazdów poruszających się na parkingi i z parkingów, pojazdów hotelowych, taksówek, pojazdów gastronomicznych i transportowych do sklepów handlowych, pojazdów kurierskich i dystrybutorów gastronomii.

Naturalnie wśród dopuszczonych do ruchu pozostają stale klienci pojazdów użytkowych, którzy muszą przewozić ciężkie towary, pojazdy ratownicze, pojazdy służb publicznych i banków, pojazdy serwisowe sieci użyteczności publicznej.

Przy wejściach i wyjściach z punktów strategicznych, w których będą dokonywane interwencje, będzie straż miejska, która poinformuje kierowców o alternatywnych trasach, którymi mogą podążać, aby dotrzeć do celu.

Jeżeli powodem wjazdu jest parkowanie, pojazd może wjechać, a kierowca musi pokazać dokument parkowania przy wyjeździe. To samo dotyczy taksówek, które zostaną sprawdzone pod kątem wejścia i wyjścia do pojazdu klienta w ciągu ostatnich pięciu minut na obszarze, z którego wyjeżdżają.

Istnieje przepis dotyczący wjazdu do stref o ograniczonym ruchu ze względu na szczególne okoliczności, np. wesela

Transformacja Aten i realizacja projektu bez wątpienia wywoła zmiany na lepsze. Miasto stanie się bardziej dostępne i czyste.

mm
Źródło: athenscity.gr

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne