Strona głównaAktualnościGrecjaRodzina niedźwiedzi wędruje opuszczonymi ulicami greckiego miasta

Rodzina niedźwiedzi wędruje opuszczonymi ulicami greckiego miasta

We wtorek wieczorem w północnej Grecji zauważono matkę niedźwiedzia z dwoma młodymi wędrujące ulicami Kastorii w północnej Grecji. Jest to spowodowane faktem, iż miasto zostało prawie całkowicie opuszczone po nałożeniu na kraj ograniczeń związanych z koronawirusem.

Region Kastoria jest domem dla największej populacji niedźwiedzi w Grecji, ale niezwykle rzadko można spotkać zwierzęta spacerujące po mieście.

Gdy planeta wkracza na coraz to większe restrykcje i wstrzymana zostaje działalność ludzi poprzez ograniczenia, kwarantanny i rozkazy zdystansowania społecznego, przyroda w miastach zaczyna przejmować to, co kiedyś było epicentrum ludzkiej działalności.

Coraz większa liczba zwierząt, które zwykle zamieszkuje obszary poza dużymi miastami, czuje się teraz wystarczająco odważna, by eksplorować obszary miejskie.

To właśnie niezwykły spokój i cisza wydają się zapewniać im bezpieczne środowisko. Media społecznościowe pełne są filmów pokazujących zwierzęta „przejmujące” miasta w wyniku wprowadzonych niedawno ograniczeń.

Podczas gdy niektóre filmy są oczywiście zmanipulowane, większość z nich jest autentyczna i pokazuje, jak zwierzęta mogą zmienić swoje normalne zachowanie w takich warunkach. Warto pochylić się na dłużej nad zachodzącymi zmianami. Być może na przestrzeni lat, człowiek zagarnął sobie znaczną cześć planety i tym samym wykluczył z wielu jej obszarów prawowitych mieszkańców. Czas kwarantanny może być okresem wzmożonej refleksji aby po powrocie do zwyczajnej codzienności zmienić niektóre nawyki. Tym samym okazać szacunek przyrodzie.

MM

Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne