Strona głównaRozmaitościArtykuły i opinieRodzaje placka „pita” to coś więcej niż podział na słono i słodko

Rodzaje placka „pita” to coś więcej niż podział na słono i słodko

Grecja jest znana na całym świecie ze wspaniałej przyrody, starożytnej architektury i oczywiście pysznego jedzenia. Klasyczne greckie smaki, takie jak ser feta, oliwki, ale też pomarańcza, miód i orzechy sprawiają, że przysmaki z Grecji są jednymi z najsmaczniejszych, więc należy się z nimi bliżej zapoznać.

Jeden rodzaj greckiego tradycyjnego jedzenia, placek pita, zajmuje szczególne miejsce w kuchni tego kraju, ponieważ należy do najstarszych, najprostszych i najsmaczniejszych dań, jakie można znaleźć w Grecji. Co więcej, istnieje bardzo wiele odmian „pites” (tak są znane w języku greckim), więc dokładne określenie, ile różnych rodzajów greckich placków jest tam dostępnych może okazać się niemożliwe. Dlatego przedstawimy kilka wybranych, które, bez względu na nadzienie lub różne rodzaje ciasta, mają pewne podstawowe wspólne cechy.

Mianowicie wykonane są z najprostszych, ale najsmaczniejszych składników i mogą nakarmić wiele osób.
Greckie „pites” (placki lub tarty) są podstawowym pożywieniem od czasów starożytności, które były w stanie utrzymać przy życiu większość greckiej populacji w latach II wojny światowej oraz za każdym razem, kiedy kraj musiał stawić czoła trudnym warunkom. Prawie każde greckie gospodarstwo domowe, nawet w starożytności, miało trochę mąki, oliwy z oliwek, trochę mleka lub sera i ziół. Te podstawowe składniki można wykorzystać do przygotowania jednego z najsmaczniejszych greckich placków: uwielbianej „tiropity”.

Tiropita, co dosłownie oznacza ciasto serowe, można opisać jako najbardziej podstawową formę placka, z którego wyłaniają się wszystkie inne odmiany. Ciasto filo składa się głównie z mąki, podczas gdy z mleka wytwarza się ser feta, a zioła z ogródka lub pobliskich gór dodają potrzebnego smaku tej pysznej potrawie. Jest to podstawowy przepis, który inspiruje pozostałe wersje tego dania.

W zależności od tego, jak jest zrobione, ciasto filo w greckich plackach może być puszyste, chrupiące i lekkie lub zbite i bardziej miękkie.

Przyrządzenie greckiego placka nie ma szczególnych zasad czy limitów, ponieważ do dania można dodać prawie każdy składnik. Szpinak, pomidory, dynia, papryka, kurczak, wieprzowina, śmietana, pieczarki, makaron, fasola… to jedynie początek długiej listy produktów, które można użyć jako część nadzienia. Oczywiście rodzaj placka, który znajdziesz w konkretnym regionie Grecji, zależy od jego tradycji, klimatu i historii.

Każdy region Grecji jest dumny ze swojej własnej wersji „pita”, więc warto jest samemu skosztować dostępne rodzaje odwiedzając ten kraj. Nie musisz jednak czekać na podróż do Grecji, aby spróbować tych przysmaków w najbliższym czasie. Twoje lokalne delikatesy mogą zaoferować Ci możliwość zakupu tradycyjnych greckich składników, aby przygotować te dania samodzielnie.
Pozwól swojej kreatywności działać, aby stworzyć swój własny, wyjątkowy grecki przysmak. Poniżej opiszemy jedne z najsmaczniejszych „pites”, które możesz spróbować w domu.

Spanakopita, prawdopodobnie najbardziej znane i lubiane ciasto w Grecji, to pyszne danie na bazie szpinaku i sera feta. Oprócz szpinaku do ciasta można dodać por, koper i inne warzywa oraz zioła.

„Kreatopita” (dla miłośników mięsa) to ogólny termin opisujący greckie placki wypełnione mięsem i przyprawami. Tradycyjnie robione są w północnych częściach kraju i zwykle zawierają nadzienie z mielonej wołowiny lub wieprzowiny oraz warzyw, takich jak por i cebula.

Strifti, tradycyjny placek z wyspy Skopelos, to pyszny, aromatyczny placek serowy wykonany z fety lub sera koziego. Znany również jako „ciasto z Kozani”, ten serowy placek jest uważany za jeden z najsmaczniejszych greckich ciast, jakie można znaleźć. Chociaż sam smak może nie brzmieć tak ekscytująco, to spiralny kształt dania sprawia, że jest ono najbardziej wyjątkowe i nie przypomina wyglądem innych wersji.

Patatopita to słynny grecki placek ziemniaczany. To danie przyrządzane jest z ziół i ziemniaków, dzięki czemu jest aromatycznym, sycącym daniem spożywanym w wielu częściach kraju głównie zimą.

Kolokithopita, jedno z najsłynniejszych słodkich wersji, czyli ciasto dyniowe, oferuje niepowtarzalny smak kuchni tego kraju. Przyrządzane z dyni jesienią i zimą w całej Grecji, danie „kolokithopita”, które można również przygotować z fetą dla pikantnego akcentu, jest koniecznością dla każdego, kto kocha greckie jedzenie.

Kotopita, wersja placka mięsnego, to pyszna przekąska, która zawiera kurczaka zamiast wołowiny lub wieprzowiny. Jest uważane za smaczne, ale lżejsze danie niż wcześniej wymienione „kreatopita” i zwykle zawiera paprykę i warzywa dla dodatkowego smaku.
„Kaseropita” to pikantna odmiana słynnego tiropita, ponieważ zawiera unikalny rodzaj greckiego sera, zwany „kaseri”, który jest żółty jak ser cheddar. To danie jest świetną alternatywą dla tych, którzy nie przepadają za serem feta lub chcą spróbować czegoś nowego.

Galatopita to ciasto mleczne, które bardziej przypomina słodką tartę lub sernik. Dolna warstwa składa się z mielonych orzechów włoskich, cynamonu i cukru, a nadzienie to budyń mleczny. Poza tym pojedyncze arkusze filo z cienkimi warstwami mieszanki orzechów włoskich nadają ciastu strukturę, która pozwoli serwować je w kawałkach.

Zofia Masalska

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne