Strona głównaAktualnościGrecjaRekordowa fala upałów w Grecji, temperatura przekracza 43 stopnie

Rekordowa fala upałów w Grecji, temperatura przekracza 43 stopnie

Przewiduje się, że fala upałów, która osiadła nad Grecją w ciągu ostatnich 10 dni, osiągnie szczyt w czwartek,tym samym osiągając nawet 43 stopnie Celsjusza w niektórych częściach kontynentu.

Według serwisu meteorologicznego Meteo Ateńskiego Narodowego Obserwatorium, maksymalna temperatura we wschodnich i południowych regionach kraju wyniesie od 41 do 43 stopni i od 39 do 41 w pozostałej części kontynentu, z wyjątkiem wschodniej Macedonii i Tracji. Na Wyspach Jońskich i Krecie serwis pogodowy przewiduje od 38 do 39 stopni Celsjusza.

W Attyce temperatura będzie wynosić od 24 do 40 stopni Celsjusza, podczas gdy na obszarach przybrzeżnych temperatura maksymalna będzie o 2 do 3 stopni niższa. Na Cykladach i Krecie temperatury będą nieznacznie niższe, wynoszące odpowiednio od 26 do 37 i 38 do 39 stopni Celsjusza.

Ponadto stężenie pyłu pozostanie wysokie w południowej części Grecji. Wiatr wzmaga się w południowych i centralnych regionach, osiągając tym samym 6 w skali Beauforta.

W związku z rekordowym upałem gminy oferują klimatyzowane pomieszczenia. Ukierunkowane są głównie osoby powyżej 65 roku życia oraz rodziny z dziećmi, które nie mogą sobie pozwolić na włączenie klimatyzacji lub wentylatora w czasach kryzysu gospodarczego. W wielu regionach wydano czerwony, najwyższy kod ostrzeżenia przed upałami.

Fala upałów dodatkowo spowoduje wzrost zagrożenia pożarowego w lasach. Strażacy apelują, by nie wchodzić do lasów i nie wyrzucać w ich pobliżu niedopałków papierosów.

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne